Kwitnąca gardenia z pożółkłymi liśćmi

Dlaczego gardenia traci kwiaty i liście?

Gardenia jaśminowata to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej kapryśnych piękności. Często zdarza się, że gardenii żółkną lub brązowieją liście, a pąki opadają. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tych problemów i jak im zaradzić. 

Dlaczego gardenia traci kwiaty i liście

Żółknięcie i zrzucanie liści oraz opadanie pąków to częsta reakcja gardenii na stres wywołany nagłą zmianą warunków wegetacji — gwałtowne wahania temperatury,  nieodpowiednią wilgotność, zmiana stanowiska lub przesadzanie. 

Dlaczego liście gardenii żółkną i opadają?

Jeśli liście gardenii żółkną i opadają, przyczyną może być niewłaściwe podlewanie. Opadanie liście może być spowodowanie zbyt skąpym podlewaniem lub zbyt twardą wodą. Gardenia preferuje kwaśną glebę oraz jak większość roślin podlewanie wyłącznie miękką wodą. 

Liście mogą również żółknąć jeżeli w pomieszczeniu panuje zbyt niska temperatura. W takiej sytuacji musimy przenieść roślinę w cieplejsze miejsce.

Inną przyczyną żółknięcia liści gardenii może być niedobór żelaza i/lub magnezu. W takim przypadku warto sięgnąć po odpowiedni nawóz. Ważne! Rośli nawozimy tylko w sezonie wegetacyjnym (od wiosny do wczesnej jesieni).

Sprawdź, jak dbać o fiołki afrykańskie

Skąd ciemne plamy na liściach gardenii?

Plamy na liściach mogą być skutkiem spryskiwania rośliny wodą. Gardenie lubią wilgotne powietrze, ale wilgoć najlepiej zapewnić przez ustawienie doniczki na tacy ze żwirem lub keramzytem zalanym wodą tak, żeby spód doniczki nie był zanurzony. 

Plamy na liściach mogą być też spowodowane niewłaściwym podłożem, a także niedoborem świtał słonecznego. Gardenie potrzebują co najmniej ośmiu godzin pełnego światła słonecznego każdego dnia.

Dlaczego gardenii schną końcówki liści?

Najczęstszą przyczyną brązowienia końcówek liści jest zbyt suche powietrze. Problem nasila się w okresie zimowym, kiedy jest słaba wentylacja i mocne ogrzewanie. Roślina powinna być ustawiona z dala od źródła ciepła, najlepiej na tacy z keramzytem i wodą (patrz wyżej). Poza suchym powietrzem powodem obsychania końcówek liści może być nadmiar soli mineralnych w podłożu.

Dlaczego gardenia gubi pąki

Opadanie pąków gardenii wywołane jest często zbyt wysoką temperaturą i zbyt suchym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *