Rośliny do jasnej łazienki - falenopsis, difenbachia, gardenia, maranta

4 rośliny doniczkowe, które sprawdzą się w łazience z oknem

Kochasz rośliny i dysponujesz łazienką z oknem? Jeżeli tak, to możesz to pomieszczenie przekształcić w zieloną oazę. Oto 4 rośliny doniczkowe, które będą dobrze rosły w jasnej łazience!

Łazienka z oknem — zielona oaza dla roślin, które kochają wilgoć 

Marzysz o przekształceniu swojej łazienki w pełną roślin oazę? Jeżeli dysponujesz łazienką z oknem, nie będzie to takie trudne, jednak przed wyborem roślin łazienkowych, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Rośliny, które dobrze sobie radzą w łazienkach, muszą radzić sobie z wysoką wilgotnością. Dlatego w takich pomieszczeniach doskonale sprawdzą się rośliny z tropikalnych lasów deszczowych, które kochają wilgoć.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do łazienki?

Nie wszystkie rośliny są w stanie poradzić sobie z dużą ilością wilgoci. Dlatego rośliny, które najlepiej sprawdzą się w łazienkach, pochodzą z tropikalnego klimatu. Przeważnie mają one szersze i cieńsze liście, które ułatwiają fotosyntezę i przyspieszają parowanie wody. Natomiast rośliny o grubszych liściach mogą dłużej zatrzymywać wodę. Rośliny z lasów tropikalnych w warunkach naturalnych rosną pod parasolem liści drzew, dlatego nie potrzebują silnego nasłonecznienia, a wystarczy im światło rozproszone. Z tego względu nawet okno z mleczną szybą powinno dostarczyć im wystarczającą ilość światła. Oto cztery piękne rośliny doniczkowe, które dobrze poradzą sobie w łazience.

Storczyki falenopsis

Storczyki Phalaenopsis to popularne orchidee, które są dość łatwe w uprawie. Te piękne storczyki odrobinę troski nagradzają dużymi, długotrwałymi kwiatami. Storczyki falenopsis do prawidłowego wzrostu potrzebują wilgotnego powietrza, pomieszczenie powinno jednak być wentylowane. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do gnicia korzeni lub rozwoju grzybów. Falenopsisy mogą również przetrwać w warunkach słabego oświetlenia, ale będą się gorzej rozwijać. Jednym z prostych sposobów na stwierdzenie, czy storczyk potrzebuje więcej światła, jest kolor liści. Jeśli liście zaczynają ciemnieć, oznacza to, że światła jest za mało. Storczyki Phalaenopsis doskonale poradzą sobie w jasnych łazienkach oraz kuchniach.

Sprawdź, jak nawozić storczyki, aby pięknie kwitły

Storczyk falenopsis w łazience
Storczyk falenopsis w łazience / Fot. Canva.com

Difenbachia

Difenbachia to piękna roślina znana z bujnych, kremowych, żółtych i zielonych liści. Dieffenbachia to tropikalny, łatwy w pielęgnacji krzew, który ozdobi każdy zakątek mieszkania, także łazienkę. Ta prosta w uprawie roślina, która może rosnąć w jasnym i pośrednim świetle lub przy słabym oświetleniu. Dieffenbachia lubi wilgotne środowisko i nie lubi suchego podłoża. Dlatego łazienka jest doskonałym miejscem, w którym może się rozwijać i zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. 

Difenbachia - roślina do jasnej łazienki
Difenbachia – roślina do jasnej łazienki / Fot. Canva.com

Gardenia

Gardenie są znane ze swojego pięknego zapachu i woskowych białych płatków. Te wymagające rośliny doniczkowe uwielbiają wilgotne otoczenie. Gardenie potrzebują około 6 do ośmiu godzin pośredniego nasłonecznienia. Dlatego gardenia świetnie sprawdzi się w łazience z dużym oknem. 

Gardenie kochają wilgotne powietrze
Gardenie kochają wilgotne powietrze / Fot. Canva.com

Maranta

Aby maranta mogła się rozwijać, jej gleba nigdy nie może całkowicie wyschnąć. Dlatego te oryginalne rośliny o dekoracyjnych liściach najlepiej rozwijają się w miejscach o jasnym, rozproszonym świetle i wysokiej wilgotności powietrza. Zbyt mocne światło może spowodować blaknięcie koloru liści. 

Maranta - dekoracyjna roślina do łazienki
Maranta – dekoracyjna roślina do łazienki / Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *