Liczi w doniczce. Poradzimy, jak uprawiać liczi w domu

Liczi chińskie, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną to gatunek drzewa tropikalnego, pochodzący z rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin. Drzewa liczi hodowane są w Azji Południowej i Południowo-wschodniej od ponad 2000 lat. Obecnie roślina jest uprawiana w wielu krajach o ciepłym klimacie – we wschodniej Australii i Oceanii, w USA (Floryda i Hawaje) i południowej Afryce. Okazuje się, że możliwa jest także uprawa liczi w doniczce.

Drzewko liczi w doniczce

Jak wyhodować liczi w doniczce? Jak się okazuje, nie jest to aż tak trudne. Aby mieć drzewko liczi w domu, najpierw trzeba pozyskać i odpowiednio przygotować nasiona. Nasiona najlepiej wydobyć ze świeżego owocu zakupionego np. w supermarkecie. We wnętrzu owocu chińskiej śliwki znajduje się jedno duże, brązowe nasiono.

Obecnie kupno owoców liczi w Polsce nie stanowi dużego problemu. Owoce liczi wykorzystywane są w kuchni. Po usunięciu skórki i nasion robi się z nich kompoty i syrop. Możemy je też zamrażać, a ususzone w całości są nazywane „orzeszkami liczi”. Można dodawać je do sałatek owocowych, podawać z likierem, śmietaną lub lodami.

Drzewko liczi z owocami. Jak uprawiać drzewo liczi w domu?
Drzewko liczi z owocami. Jak uprawiać drzewo liczi w domu? / Fot. Canva.com

Jak posadzić liczi w doniczce? Drzewo liczi w domu

Nasiona liczi powinny być użyte najpóźniej 2-3 po wydobyciu ich z owocu. Przed posadzeniem ziarenka moczymy w ciepłej wodzie przez około 1–2 doby.

Sadzenie liczi do doniczki

Liczi najlepiej posiać wczesną wiosną. Nasiona umieszczamy poziomo w ziemi torfowej na głębokości ok. 2 – 2,5 cm.  Doniczki stawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu w domu. Na doniczkę możemy nakładać kapturek z folii, dzięki czemu nasiona szybciej wykiełkują i będę osłonięte od przeciągów.  Liczi trzeba podlewać 2–3 razy w tygodniu niewielką ilością wody w temperaturze pokojowej. Warto wysadzić więcej nasion, wtedy jest większa szansa na uzyskanie młodej rośliny.

Pielęgnacja drzewka liczi w doniczce

Liczi potrzebuje dużo światła – warto uprawiać roślinę w jasnym, ciepłym pomieszczeniu. W zimie najlepiej doświetlać rośliny. Liczi lubi dużą wilgotność powietrza, ciepło i zraszanie liści. Nie można jednak doprowadzić do przelania podłoża oraz do przepalenia liści przez słońce.

Drzewo liczi w domu

Uprawa chińskiej śliwki w warunkach domowych może być wyzwaniem i wymaga nieco zachodu, jednak postępując zgodnie z naszymi zaleceniami i wskazówkami, możemy wyhodować liczi w doniczce i cieszyć się tym egzotycznym drzewkiem w domu. Pamiętamy jednak, że uprawa liczi wymaga cierpliwości. W odpowiednich warunkach roślina potrzebuje ok. 5 lat, aby wydać owoce.

Liczi - jak uprawiać liczi w doniczce

Jak wyhodować liczi w doniczce

Jak posadzić liczi w doniczce - uprawa liczi w domu krok po kroku

Instructions

  1. Nasiona liczi wydobywamy ze świeżego owocu zakupionego np. w supermarkecie.
  2. Świeże nasiona liczi moczymy w ciepłej wodzie przez około 1–2 doby.
  3. Nasiona liczi umieszczamy poziomo do ziemi torfowej na głębokość ok. 2 – 2,5 cm.
  4. Doniczkę z nasionami liczi nakrywamy kapturkiem z folii.
  5. Doniczkę stawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu.
  6. Posiane liczi podlewamy 2-3 razy w tygodniu niewielką ilością wody.

Zobacz także: Mango w doniczce i ananas w doniczce

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.