Liczi w doniczce. Poradzimy, jak uprawiać liczi w domu

Liczi chińskie, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną to gatunek drzewa tropikalnego, pochodzący z rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin. Obecnie roślina jest uprawiana w wielu krajach o ciepłym klimacie. Okazuje się, że możliwa jest także uprawa liczi w doniczce.

Jak posadzić liczi w doniczce
Jak posadzić liczi w doniczce

Aby mieć drzewko liczi w doniczce, najpierw trzeba pozyskać i odpowiednio przygotować nasiona. Nasiona najlepiej wydobyć ze świeżego owocu zakupionego np. w supermarkecie. Obecnie kupno owoców liczi w Polsce nie stanowi dużego problemu. Owoce liczi wykorzystywane są w kuchni. Po usunięciu skórki i nasion, robi się z nich kompoty i syrop. Można je też zamrażać. Ususzone w całości są nazywane „orzeszkami liczi”. Można dodawać je do sałatek owocowych, podawać z likierem, śmietaną lub lodami.

Jak posadzić liczi w doniczce

Nasiona liczi powinny być użyte najpóźniej 2-3 po wydobyciu ich z owocu. Przed posadzeniem powinny moczyć się w ciepłej wodzie przez około 1–2 doby.

Liczi najlepiej posiać wczesną wiosną. Nasiona siejemy poziomo do ziemi torfowej na głębokość ok. 2 – 2,5 cm.  Doniczki stawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu w domu. Na doniczkę można nałożyć kapturek z folii, dzięki czemu nasiona szybciej wykiełkują i będę osłonięte od przeciągów.  Liczi trzeba podlewać 2–3 razy w tygodniu niewielką ilością wody. Warto wysadzić więcej nasion, wtedy jest większa szansa na uzyskanie młodej rośliny.

Liczi potrzebuje dużo światła – warto uprawiać roślinę w jasnym, ciepłym pomieszczeniu. W zimie najlepiej doświetlać rośliny. Liczi lubi dużą wilgotność powietrza, ciepło i zraszanie liści. Nie można jednak doprowadzić do przelania podłoża oraz do przepalenia liści przez słońce.

Zobacz także: Mango w doniczce i ananas w doniczce