Naturalny miód w słoiku, który krystalizuje

Dlaczego miód krystalizuje?

Czy skrystalizowany miód można jeść? Dlaczego miód się cukrzy? Te pytania zadaje sobie wiele osób, zastanawiając się jaki miód kupić. Polecamy nasz poradnik, w którym wytłumaczymy, na czym polega krystalizacja miodu i dlaczego miód krystalizuje oraz czemu warto kupować taki miód!

Co to jest krystalizacja miodu?

Naturalny miód to przesycony roztwór wytwarzany przez pszczoły, który składa się z wody i mieszanki naturalnych cukrów prostych – głównie glukozy i fruktozy. Z czasem cukier zaczyna „wytrącać się” z roztworu, co oznacza, że ​​woda oddziela się od glukozy, a cukier przybiera postać krystaliczną. Kiedy miód się krystalizuje, nowe kryształy będą dalej budować na starszych kryształach, aż cała glukoza w miodzie skrystalizuje się.

Krystalizacja to naturalny proces, który zachodzi w prawdziwym miodzie! Każdy surowy miód będzie z czasem krystalizować, chociaż rodzaj miodu, sposób przechowywania i temperatura wpływają na szybkość jego krystalizacji.

Dlaczego niektóre miody krystalizują, a inne nie?

Miód niefiltrowany może krystalizować szybciej niż miód filtrowany, ponieważ kryształki zaczną tworzyć się na pyłku, wosku pszczelim lub innych małych cząstkach, które znajdują się w niefiltrowanym miodzie. 

Szybkość procesu krystalizacji zależy także od rodzaju miodu, czyli od nektaru, z którego pszczoły wyprodukowały złoty płyn. Miód o wyższym poziomie glukozy niż fruktozy krystalizuje szybciej. Dlatego miód koniczynowy, lawendowy i mniszkowy, które zawierają dużo więcej glukozy, krystalizują się szybciej niż inne odmiany. W stanie płynnym stosunkowo długo pozostaje miód akacjowy, który zawiera więcej cukru gronowego.

Miód akacjowy w słoikach - płynny

Czy można zapobiegać krystalizacji miodu?

Każdy naturalny miód z czasem będzie “się cukrzył”, jednak możemy spowolnić ten proces. Duże znaczenie ma tutaj przechowywanie miodu. Krystalizacja przebiega znacznie szybciej w niższych temperaturach. Nawet w ulu miód może zacząć się krystalizować, jeśli temperatura spadnie zbyt nisko. Dlatego miodu nie trzymamy w chłodnych miejscach – lodówce, piwnicy, nieogrzewanej spiżarce. Aby naturalnie spowolnić krystalizację, przechowujemy miód w temperaturze pokojowej lub wyższej (im cieplej, tym lepiej).

Miód wlewamy do szklanych słoików i unikamy pojemników plastikowych – szkło lepiej chroni miód przed wilgocią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *