Szarlotki i jabłeczniki można piec według dwóch metod – z surowymi jabłkami lub z jabłkami wcześniej uduszonymi z cukrem i przyprawami. Oczywiście są zwolennicy każdej z metod. Dla tych, którzy lubią jabłka prażone jabłka do jabłecznika podajemy przepis na pyszne duszone jabłka do szarlotki.
Spis treści
Przepis na prażone jabłka do szarlotki
Na standardową blachę do szarlotki i porcję ciasta z ok. 30-40 dag mąki potrzebne jest nadzienie z ok. 2 kg jabłek.
Składniki na nadzienie jabłkowe do szarlotki
- 2 kg jabłek – najlepiej szarej renety lub antonówek
- 1-2 kawałków kory cynamonowej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub łyżka cukru waniliowego
- kilka łyżek cukru do smaku – można użyć cukru białego lub brązowego demerara
Najlepsze przepisy na ciasto z jabłkami: szarlotka z Podkarpacia, szarlotka babci, jabłecznik z kruszonką i pianką, szarlotka pod pierzynką
Jakie jabłka na szarlotkę?
Szarlotkowe odmiany jabłek znane są w Polsce od stuleci. Do wypieków wykorzystywały je już nasze babcie, prababcie i praprababcie. Sprawdź, jakie jabłka wybrać do szarlotki i jabłecznika.
Jak zrobić duszone jabłka do szarlotki
Jabłka wypłukać i wysuszyć. Najlepiej wykorzystać odmiany szara reneta lub antonówka, ale świetnie sprawdzą się też inne jabłka starych odmian zebrane w zdziczałym sadzie lub ogrodzie. Do szarlotek i jabłeczników doskonale nadają się wszelkie kwaśne i twarde odmiany jabłek. Owoce należy obrać i pozbawić gniazd nasiennych. Następnie pokroić na kawałki mniej więcej tej samej wielkości. Resztki owoców (skórki, gniazda nasienne) można wykorzystać do przygotowania domowego octu jabłkowego.
Jak dusić jabłka do szarlotki?
To całkiem proste. W rondlu podgrzać ok. pół szklanki wody i wsypać tam jabłka oraz cynamon. Lekko je poddusić. Następnie dodać cukier waniliowy lub wanilię oraz dosłodzić mus do smaku. Wszystko dusić ok. 10 minut. Czas gotowania uzależniony jest od gatunku jabłek.
Duszone jabłka do szarlotki są gotowe. Gdy jabłka wystygną można wykładać je na podpieczony spód szarlotki. Tak przygotowane jabłka można też przechowywać w słoikach po spasteryzowaniu.
Jak przechowywać duszone jabłka?
Gorące jabłka można przełożyć bezpośrednio do wyparzonych słoików, odwrócić do gry dnem i pozostawić do wystygnięcia. Pewniejsze jednak jest przechowywanie duszonych jabłek do szarlotki po spasteryzowaniu. Dobrze zamknięte słoiki z jabłkami zalewamy wodą w dużym garnku, doprowadzamy wodę do wrzenia i wszystko gotujemy 15 minut.