Jabłka na jabłecznik lub szarlotkę

Jabłka na szarlotkę: Jakie jabłka wybrać do jabłecznika lub szarlotki?

Jesienią w sadach rządzą jabłka, a wśród słodkich wypieków wszelkiego rodzaju jabłeczniki i szarlotki. Przepisów na te pysznością są setki, ale jedno jest pewne – podstawą jabłecznika i szarlotki są odpowiednie jabłka. Poradzimy, jakie jabłka na szarlotkę sprawdzą się najlepiej.

Polska jabłkami stoi. W naszym kraju uprawianych jest kilkadziesiąt odmian jabłek, ale jak wiadomo nie każda nadaje się do wypieków. Wbrew pozorom do jabłeczników i szarlotek lepsze będą jabłka twarde i kwaśne, które na surowo nie smakują najlepiej.

Jakie jabłka na szarlotkę?

Szarlotkowe odmiany jabłek znane są w Polsce od stuleci. Do wypieków wykorzystywały je już nasze babcie, prababcie i praprababcie. Chodzi oczywiście o antonówkę i renetę – szarą oraz złotą. Antonówki i renety to królowe wszelkiego rodzaju jabłeczników, szarlotek i ciast z jabłkami. Stanowią też wspaniały dodatek do pieczonego mięsa – na przykład kaczki oraz wieprzowiny.

Przepisy z jabłkami: jabłecznik z kruszoną i pianką, jabłecznik z Podkarpacia, szarlotka super krucha

Odmiana jabłek na szarlotkę: Antonówki

Antonówka jest jedną ze starszych odmian jabłek rosnących w Polsce. Oryginalnie pochodzi z Rosji, ale jest popularna w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jabłka dojrzewają wczesną jesienią i zbierane są we wrześniu i październiku. Niestety owoce antonówki nie są zbyt trwałe i nie przechowują się dobrze. Dlatego warto tuż po zebraniu wykorzystać je do wypieków szarlotek i jabłeczników, a także do przetworów na zimę. Obecnie antonówki można znaleźć w starych sadach, gdzie można dostać owoce hodowane bez chemicznego wspomagania. Na szczęście coraz częściej nasi sadownicy wracają do ekologicznej uprawy starych odmian więc jabłka tej odmiany coraz częściej dostępne są na targach. Jako jabłka do szarlotki antonówki sprawdzą się wyśmienicie.

Jabłka antonówki - idealne w kuchni

Jabłko antonówka na szarlotkę i nie tylko

Owoce idealne do do pieczenia, na soki, kompoty, musy czy do kiszenia. Antonówka na szarlotkę to wybór doskonały, a jabłecznik z antonówkami to prawdziwa „niebo w gębie”.

Odmiana jabłek na szarlotkę: Reneta – szara i złota

Nazwa tej odmiany wywodzi się od francuskiego słowa reinette, czyli Królowa Jabłek. To również stara odmiana jabłek, która pochodzi z Francji lub Anglii, gdzie była uprawiana już w XVII wieku. W Polsce reneta również uprawiana jest od stuleci, w odmianie szarej oraz złotej. Ta druga jest rzadziej spotykana, ale jest tak dobra, że nazywana jest Królową Renet. Renety to odmiany zimowe. Jabłka dojrzewają pod koniec września lub na początku października i można je przechowywać aż do przedwiośnia. Owoce wspaniale rozpiekają się we wszelkiego rodzaju ciastach i deserach, zachowując jednocześnie swoją strukturę, a także doskonały smak i aromat. Jeżeli nie wiesz, jakie jabłka do szarlotki sprawdzą się najlepiej, to reneta będzie strzałem w dziesiątkę!

Jakie inne odmiany jabłek sprawdzą się w jabłecznikach i szarlotkach?

Do szarlotek i jabłeczników można także wykorzystać jabłka innych odmian, ponieważ nie zawsze mamy dostęp do antonówek lub renet. Do wypieków świetnie nadają się także owoce dostępne w praktycznie w każdym sklepie.

Kwaśne jabłka do szarlotki i jabłecznika

  • Gloster: typowo kwaśna odmiana jabłek pochodząca z Niemiec. Owoce zbiera się na początku października. Jabłka odmiany gloster są twarde, chrupiące i soczyste. Nadają się do jedzenia na surowo oraz do gotowania. Sprawdzą się zarówno jako jabłka na szarlotkę oraz jako dodatek do mięs – np. pieczonej szynki lub kaczki z jabłkami.
  • Granny Smith: jabłka tej odmiany są twarde i bardzo soczyste, równocześnie są dość cierpkie w smaku ponieważ zawierają bardzo mało cukru. W czasie pieczenia słabo się rozpiekają, a dzięki raczej wtrawnemu smakowi nadają się do słodkich wypieków oraz do mięs. Jabłka odmiany Granny Smith dojrzewają w połowie września, ale właściwie przechowywane doczekają w doskonałej formie aż do wiosny.
  • Jonatan i jonagold: jonatan to stara, popularna odmiana jabłek. Natomiast jonagold to młodsza odmiana. która powstałą z połączenia jonatana i Golden Delicius. Są to odmiany zimowe, które sprawdzają się na surowo oraz przetworzone. Jabłka mają kremowy miąższ kruchy i drobnoziarnisty. Owoce odznaczają się soczystością i bardzo delikatnym, słodko kwaskowatym smakiem.

Słodkie jabłka na jabłecznik i szarlotkę

  • Ligol: Jabłka odmiany ligol są bardzo popularne i powszechnie dostępne w sprzedaży. Owoce mają kruchy, kremowy miąższ. Na surowo mają słodki, delikatny smak. Natomiast przy rozpiekaniu uzyskują lekko korzenny posmak, dlatego idealnie pasują się do wszelkich wypieków.
  • Champion: Jabłka tej odmiany, czyli słynne szampiony, są bardzo popularne jako owoce deserowe, ale doskonale nadają się także do pieczenia. Szampiony są trwałe i można je przechowywać aż do wczesnej wiosny. Jabłka odmiany champion są soczyste, delikatnie kwaskowate i bardzo aromatyczne. Przygotowując je do szarlotki praktycznie nie trzeba dodawać cukru.
  • Papierówka: Papierówka to stara odmiana jabłek rosnących w Polsce, w ostatnich latach spotykana coraz rzadziej. Owoce dojrzewają bardzo wcześnie, bo już w połowie lipca. Są bardzo kruche i delikatne, wrażliwe na stłuczenia i obicie. Jednocześnie papierówki niezwykle smaczne. Świetnie nadają się do jedzenia na surowo oraz do wszelkich przetworów i wypieków jako jabłka szarlotkowe.
Duszone jabłka do szarlotki i jabłecznika

Jak dusić jabłka do szarlotki

Przepisów na jabłeczniki są setki, ale podstawą dobrego ciasta są odpowiednie jabłka. Sprawdź, jak przygotować duszone jabłka do szarlotki lub innych wypieków.

Jak kupować jabłka na szarlotkę

Gdy kupujemy jabłka na szarlotkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stan owoców – czy nie posiadają uszkodzeń lub obić. Gnijące, uszkodzone jabłka należy od razu wyrzucić. Takie owoce są przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia, a także są niesmaczne.

WAŻNE! Do pieczenie idealnie nadają się jabłka z dzikich jabłoni, które rosną bez oprysków i stosowania środków ochrony roślin. Takie jabłka często mają nieregularny kształt, a na skórce drobne plamki – nie są to uszkodzenia, ani pleśń! Takie naturalne jabłka będę idealne do pieczenia oraz do przetworów – dżemów, musów oraz do przygotowania domowego jabłkowego octu.

Artykuł o jabłkach na szarlotkę wyszukano wpisując w Google:

  • jabłka do szarlotki jakie
  • jakie jabłka na szarlotkę
  • jabłecznik jakie jabłka
  • jakie jabłka na jabłecznik
  • szarlotka jakie jabłka najlepsze
  • jabłka do jabłecznika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *