Kiszone jabłka w szklanym słoju - kiszenie jabłek krok po kroku

Jak kisić jabłka? Kiszone jabłka krok po kroku

Kiszone jabłka to kolejna ciekawa kiszonka, która dostarcza nam witamin i probiotycznych bakterii. Czy kiszone jabłka są smaczne? To kwestia gustu – jednym smakują, innym niekoniecznie. Jeżeli masz ochotę na zdrowy eksperyment sprawdź, jak kisić jabłka.

Czy jabłka można kisić?

Oczywiście, jabłka możemy kisić! Kiszone jabłka to bomba witaminowa i wspaniała przekąska o oryginalnym smaku. Pasują do gulaszu, surówek, śledzi, sałatek. Kiszone jabłka to tradycyjny przysmak polskiej kuchni. Jabłka czasami są dodawane do kiszenia razem z białą kapustą. Jednak te owoce można także kisić oddzielnie – na przykład w słojach lub kamiennych garnkach.

Z czym podawać jabłka? Jabłka do pieczenia, do mięsa i sałatek

Jakie jabłka wybrać do kiszenia?

Do kiszenia najlepsze są drobne jabłka zebrane ze starych jabłoni. Świetnie sprawdzą się owoce starych odmian (np. Antonówki i Glogierówki) zebrane w starych sadach lub ze zdziczałych jabłoni. Owoce nie mogą być obite ani robaczywe, mogą natomiast mieć niedoskonałości na skórce. Do kiszenia, podobnie jak w przypadku kiszenia ogórków, najlepsze są owoce bez oprysków, z naturalnymi drożdżami na skórce – zbyt wiele chemii nie służy kiszonkom.

Jak kisić jabłka? Kiszone jabłka krok po kroku – przepis

Jabłka myjemy i usuwamy ogonki. Czyste jabłka ciasno układamy w dużych słojach lub kamiennych garnkach. Jeżeli owoce są duże możemy pokroić je na połowki lub ćwiartki. Niewielkie owoce zostawiamy w całości. 

Do słoja z jabłkami dodajemy przyprawy: cynamon, goździki, liście winogron, porzeczki, wiśni lub malin. 

Tak ułożone jabłka zalewamy solanką taką samą jak do kiszenia ogórków. Bierzemy łyżkę stołową soli na 1 litr gorącej (ale nie wrzącej) wody oraz łyżeczkę miodu. Cukier zawarty w miodzie przyspieszy produkcję kwasu mlekowego w kiszonce. 

Naczynie z jabłkami zakręcamy lub przykrywamy i  zostawiamy w ciepłym, ale nie słonecznym miejscu na ok. tydzień. Po tym czasie odstawiamy słoik do piwnicy (na zimę) lub do lodówki – do jedzenia na bieżąco.

Co jeszcze możemy zakisić?

Kiszenie jabłek przebiega podobnie jak kwaszenie ogórków. W ten sam sposób możemy również zakisić śliwki węgierki. Jabłka i śliwki kwaszone można podawać jako dodatki do potraw tak jak podaje się kwaszone ogórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *