Wielkanocne pisanki zabarwione za pomocą kurkumy

Farbowanie jajek kurkumą. Jak naturalnie zabarwić pisanki na Wielkanoc?

Wielu ludzi preferuje naturalne sposoby farbowania pisanek, które nie zawierają sztucznych barwników ani chemikaliów. Można użyć różnych produktów spożywczych, aby uzyskać piękne, naturalne kolory na jajkach. Poradzimy, jak ufarbować jajka na żółto za pomocą kurkumy.

Barwienie jajek na żółto za pomocą kurkumy

Kurkuma to przyprawa popularna w kuchni Dalekiego Wschodu, którą możemy wykorzystać jako naturalny barwnik — zarówno w kuchni, jak i do barwienia tkanin. Dzięki niej uzyskamy piękny żółty kolor potraw (np. ryżu), a także tradycyjnych wielkanocnych pisanek. Aby zafarbować jajka na twardo, należy gotować je w roztworze tej przyprawy. Warto również pamiętać, że przed farbowaniem jajka można ozdobić wzorem wykonanym woskiem, który zabezpieczy wybrane miejsca przed farbowaniem i pozwoli uzyskać ciekawe wzory.

Czy kurkuma zabarwi jajka?

Tak, kurkuma jest naturalnym barwnikiem, które może zabarwić jajka na piękny, jasnożółty kolor. Aby uzyskać najlepszy efekt, zaleca się użycie świeżej kurkumy lub kurkumy w proszku wysokiej jakości. Pamiętaj jednak, że kolor uzyskany z kurkumy może być nieco różny w zależności od jakości kurkumy i sposobu przygotowania.

Farbowanie pisanek kurkumą
Farbowanie pisanek kurkumą / Fot. Canva.com

Jak zabarwić jajka kurkumą krok po kroku

  1. Przygotuj roztwór barwiący. Do małego garnka wlej dwie szklanki wody i dodaj szczyptę soli oraz 5 łyżek kurkumy.
  2. Gotuj jajka. Umieść jajka w przygotowanym roztworze i gotuj je przez około 10 minut.
  3. Po ugotowaniu wyjmij jajka z roztworu i osusz je papierowym ręcznikiem. Gotowe jajka powinny mieć piękny, żółty kolor.

Sprawdź, jak ufarbować wielkanocne pisanki czerwoną kapustą

Jak naturalnie barwić pisanki?

Istnieją też inne sposoby na farbowanie jajek. Gotowanie ich w wodzie z dodatkiem łupin cebuli zabarwi jajka na kolor pomarańczowo-brązowy. Jajka gotowane z dodatkiem octu będą białe. Kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego zabarwią pisanki na czarno. Dodatek soku z buraka da kolor różowy. Natomiast kora młodej jabłoni lub płatki kwiatu nagietka zabarwią jajka na kolor żółtozłocisty. Pisanki możemy farbować także z użyciem  jagód, szafranu, liści szpinaku, czerwonej kapusty, a także herbaty i kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *