Pisanki. Jakie jajka wybrać na pisanki?

Jakie jajka są najlepsze na wielkanocne pisanki?

Pisanki to tradycyjna ozdoba wielkanocna. Najczęściej do ich przygotowania wybieramy jajka kurze. Ale czy każde jajko sprawdzi się jako pisanka? Sprawdź, które jajka najlepiej nadają się najlepiej na wielkanocne pisanki!

Białe jajka najlepsze na pisanki

Do barwienia i przygotowania pisanek najlepsze są nieuszkodzone jajka o najjaśniejszych odcieniach skorupki, czyli białych lub kremowych. Jajka powinny mieć kilka dni, ponieważ bardzo świeże jajka po ugotowaniu trudno się obierają. Białe lub kremowe jajka z powodzeniem zafarbujemy gotowymi barwnikami spożywczymi oraz naturalnymi – kurkumą, czerwoną kapustą lub szpinakiem. Otrzymamy jasne i intensywne kolory pisanek. Dodatkowo jajka z białą skorupką łatwiej się obierają, zatem świąteczne dania będą się lepiej prezentowały.

Pisanki - symbol Wielkanocy
Pisanki – symbol Wielkanocy / Fot. Canva.com

Sprawdź, naturalne barwniki do farbowania pisanek

Jak farbować brązowe jajka?

Jeżeli mamy jedynie jajka o skorupkach brązowych możemy farbować je na tak zwane, kolory ziemi. Do tego celu możemy wykorzystać sklepowe barwniki do jajek oraz barwniki naturalne. Ciemny brąz uzyskamy farbując jajka w łupinach cebuli, bardziej bordowy kolor wybierając łuski cebuli czerwonej. 

Pisanki zafarbowane w naturalnym barwniku - łusakch z cebuli
Pisanki zafarbowane w naturalnym barwniku – łusakch z cebuli / Fot. Poradzimy24.pl

Brązowe jajka możemy także zabarwić na czarno, gotując je w czerwonym winie z dodatkiem cukru i zostawiając na całą noc w takiej zalewie.

Czy nakrapiane jajka nadają się na pisanki?

Oczywiście możemy też wybrać jajka z ciemnymi, charakterystycznymi plamkami, na przykład jajka przepiórcze. Ten naturalny wzór posłuży jako dodatkowa, naturalna ozdoba. Szczególnie ładnie nakrapiane jajka prezentują się zabarwione na niebiesko lub zielono np. zafarbowane za pomocą soku z czerwonej kapusty albo szpinaku. 

Jajka przepiórcze i pisanki z jajek przepiórczych zabarwione na zielono
Jajka przepiórcze i pisanki z jajek przepiórczych zabarwione na zielono / Fot. Canva.com

Czy można zrobić pisanki z jajek kaczych lub gęsich?

Tak, pisanki z jajek kaczki robimy podobnie jak te z jajek kurzych. Musimy jednak pamiętać, że skorupki kaczych jaj są cieńsze i bardziej delikatne niż skorupki jaj kurzych, dlatego trzeba obchodzić się z nimi ostrożniej.

Sprawdź, jak wykorzystać wodę po gotowaniu jajek

Jajka gęsie również są odpowiednie na pisanki, jednak są one większe od jajek kurzych i ich skorupka jest bardziej twarda. Dlatego jajka gęsie poza pisanki świetnie sprawdzą się jako wydmuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *