Niebieskie pisanki zafarbowane przy pomocy wywaru z liści czerwonej kapusty

Jak ufarbować wielkanocne pisanki czerwoną kapustą? #EkoWielkanoc na niebiesko

Farbowanie jajek w czerwonej kapuście to naturalna metoda barwienia wielkanocnych pisanek. Jest ona niezwykle efektowna, a do tego ekologiczna. Dzięki takiemu barwieniu jajka nabierają pięknych, naturalnych kolorów – od niebieskiego do turkusowego. Sprawdź, jak ufarbować wielkanocne pisanki czerwoną kapustą!

Farbowanie pisanek na niebiesko czerwoną kapustą

Do farbowania na niebiesko najlepsze będą jajka z białą skorupką — na takich pisankach niebieski lub turkusowy barwnik będzie prezentował się najlepiej. Dzięki wykorzystaniu soku z liści czewonej kapusty, uzyskamy piękne, niebieskie pianki bez żadnej chemii. Dodając jeden składnik, nasze pianki mogą być turkusowe!

Sprawdź, jak farbować jajka w łupinach cebuli

Składniki na niebieski barwnik do pisanek z czerwonej kapusty

  • 2 szklanki posiekanej czerwonej kapusty
  • 1 litr wody
  • 2 łyżki octu
  • Szczypta soli
  • 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej (dla koloru turkusowego)

Farbowanie jajek czerwoną kapustą — instrukcja krok po kroku

  1. W dużym garnku mieszamy posiekaną czerwoną kapustę i wodę. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut.
  2. Do garnka dodajemy ocet i sól i zostawiamy do ostygnięcia. 
  3. Odcedzamy liście kapusty i zostawiamy płyn. Możemy rozdzielić go na 2 naczynia (najlepiej słoiki z szerokimi otworami) — do każdego dodajemy po łyżce octu. Jeżeli chcemy zabarwić jajka na turkusowo, do jednego naczynia dodajemy 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej i dodatkową porcję octu.
  4. Do słoików z barwnikiem z czerwonej kapusty wkładamy jajka ugotowane na twardo i zostawiamy na minimum 20 minut, ale im dłużej będą się barwić, tym ciemniejszy kolor uzyskamy. Najpiękniejsze kolory uzyskamy, gdy zostawimy jajka na całą noc. 
  5. Jeśli chcemy uzyskać jajka marmurkowe, możemy je od czasu do czasu wyjąć z kąpieli barwiącej i delikatnie pocierać palcami. 
Farbowanie pisanek na niebiesko z użyciem czerwonej kapusty
Farbowanie pisanek na niebiesko z użyciem czerwonej kapusty / Fot. Canva.com

Ufarbowane pisanki delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem i zostawiamy je do całkowitego wyschnięcia. Dla uzyskania połysku, wysuszone pisanki możemy natrzeć odrobiną oleju roślinnego. Kąpiel barwiącą możemy przechowywać w lodówce do dwóch dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *