Laptop ułatwia znalezienie pracy dla studenta lub założenie firmy

Firma dla studenta. Jak założyć działalność gospodarczą na studiach?

Własną działalność gospodarczą można rozpocząć w każdym momencie swojego życia. Nie trzeba przy tym czekać do zakończenia edukacji czy zdobycia doświadczenia. Studia to idealny czas na realizowanie swoich pasji, na których będzie można zarabiać czy dorabiać. Jak założyć własny biznes?

Jaką działalność można założyć na studiach?

Połączenie studiów i pracy bywa trudne, a jeżeli chodzi o własny biznes, to też trzeba liczyć się z pewnym wysiłkiem. Czym jednak można się zająć? Zakres działalności jest tak naprawdę bardzo szeroki i podobnie jak w przypadku każdego innego początkującego przedsiębiorcy, liczyć się będzie przede wszystkim pomysłzapotrzebowanie rynkowe, a także to, co nas interesuje.

Możliwości mamy tak naprawdę sporo i trzeba mieć świadomość, że należałoby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wybierając jedną z dopuszczalnych form. Rodzaje działalności gospodarczej wymienia i omawia poradnik: a.edu.pl/rodzaje-dzialalnosci-gospodarczej, a każdy z nich cechuje się innym sposobem działania. Forma biznesu, wbrew pozorom także ma duży wpływ na funkcjonowanie firmy.

Jak założyć firmę na studiach?

Jeżeli chodzi o zakładanie własnej firmy, to w przypadku studentów obowiązują te same przepisy i zasady, jak w przypadku każdej innej osoby. Konieczne będzie więc zgłoszenie formularza do CEIDG ze wszystkimi podstawowymi danymi, a także określenie formy prowadzenia księgowości, założenie rachunku firmowego, oznaczenie, w jaki sposób będzie się opłacało ubezpieczenie do ZUS-u, a także zaznaczenie, w jakiej formie chce się prowadzić biznes. Będzie miało to wpływ choćby na to, jak będzie wyglądać odpowiedzialność prawna.

Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na dodatkowe ulgi. Oczywiście, aby wiedzieć, jak to działa, należy wcześniej dokładnie zapoznać się ze wszystkimi przepisami. Jeżeli jednak student nie czuje się pewnie w załatwianiu takich spraw, istnieje jeszcze jedna możliwość – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

Dodatkową opcją wspomagającą młodych przedsiębiorców, są zakładane na uczelniach Inkubatory Przedsiębiorczości. Może z nich skorzystać każdy student, co jest dużą pomocą i to na wielu frontach. Po pierwsze zyskuje się fachowe wsparcie w kwestii spraw formalnych, po drugie można w ten sposób dużo zaoszczędzić. Student zyskuje miejsce do prowadzenia swojej działalności i jednocześnie uniknie opłacania składek ZUS. Co więcej, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości udostępnia wszystkie swoje dane – osobowość prawną, NIP, REGON, co sprawia, że student nie musi nawet rejestrować swojej firmy. Jest to dobre rozwiązanie na start swojej firmy, a studenci mogą korzystać z tej możliwości przez cały okres nauki. To znacząco zmniejsza koszty prowadzenia działalności.

Czy opłaca się zakładać działalność na studiach?

To już będzie zależało od nas i od tego, czy czujemy się na siłach, by prowadzić własną firmę i jednocześnie zajmować się nauką. Prowadzenie biznesu łatwe nie jest, nawet jeżeli będzie to mała działalność o charakterze dorywczym. Na studiach pieniądze się przydają, a znalezienie pracy, która jednocześnie nie będzie utrudniać nauki, bywa ciężkie. Własny biznes może być więc pewnym rozwiązaniem, dając odpowiednią ilość swobody i możliwość dowolnego zarządzania swoim czasem.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *