Kompost to naturalny nawóz, który jest najlepszą odżywką dla roślin ogrodowych, a także doniczkowych. Odpowiednie przetworzenie resztek roślin, w wyniku którego powstaje kompost, to prosty sposób na dodanie próchnicy bogatej w składniki odżywcze do podłoża w ogrodzie. Poradzimy, jak założyć kompostownik w ogrodzie!
Spis treści
Kompost — czarne złoto ogrodników
Kompost, czyli mieszanka roślinnych resztek przerobionych przez drobnoustroje oraz ziemi ogrodowej to prawdziwe “superfoods” dla roślin. Dlaczego warto stosować kompost? Kompost dostarcza roślinom składników odżywczych, a dodatkowo pomaga utrzymać właściwą strukturę i wilgotność gleby. Nie na darmo ogrodnicy nazywają to „czarnym złotem”.
Wystarczy użyźnić nim podłoże pod trawnikiem, rabatami kwiatowymi lub warzywnikiem, a rośliny będą bujnie rosły, obficie kwitły i owocowały. Stosując nawożenie kompostem nie musimy obawiać się przedawkowania, jak w przypadku nawożenia obornikiem, gnojówką czy nawozem kurzym. Dodatkowo kompost nic nie kosztuje, jest łatwy do wykonania i przyjazny dla środowiska — pomaga nam zagospodarować roślinne odpady z ogrodu, a także z kuchni — dzięki czemu produkujemy mniej śmieci. Gałązki, liście, słomę, trawę, zeschłe rośliny, wytłoczyny z owoców, fusy z kawy i herbaty, skorupki z jajek, obierki z warzyw i owoców — to wszystko możemy przekompostować! Dlatego, jeżeli dysponujemy osłoniętym miejsce w naszym ogrodzie, warto założyć tam kompostownik i produkować kompost na własny użytek.
Jak założyć kompostownik w ogrodzie?
Jeżeli decydujemy się na kompostownik w ogrodzie, mamy dwie opcje — możemy kupić gotowy pojemnik na kompost w centrum ogrodniczym lub markecie budowlanym, albo wykonać go samodzielnie. Drugie rozwiązanie jest praktycznie bezkosztowe, wymaga od nas jedynie trochę pracy. Do założenia kompostownika wykorzystujemy resztki roślin z naszego ogrodu. WAŻNE! Na pryzmę kompostową nie możemy układać roślin chorych, zaatakowanych przez szkodniki lub z wykształconymi nasionami.
Gdzie założyć kompostownik?
Kompostownik najlepiej założyć w miejscu, które jest nieco schowane lub osłonięte np. krzewami, ponieważ nie jest to najbardziej dekoracyjny element ogrodu. Najlepsza będzie część gospodarcza działki. Dobrze, aby miejsce było zacienione np. w pobliżu brzozy, bzu czarnego, leszczyny lub olchy. Miejsce, gdzie będzie powstawała pryzma kompostowa, możemy obudować drewnianymi listewkami lub deskami, aby zachować porządek.
Kompostownik DIY. Wykonanie krok po kroku
Pryzma kompostowa powstaje z przemiennie ułożonych warstw resztek roślinnych i ziemi.
- Wykopujemy dół o wymiarach 1,5 x 2 m i głębokości około 30 cm.
- Na dnie układamy cienką warstwę gliny i rozsypujemy trochę starego kompostu lub obornika jako starter — dostarczą pożytecznych drobnoustrojów.
- Następnie układamy warstwę grubszych gałęzi (np. po cięciu drzewek), które umożliwiają dostęp powietrza do pryzmy i odpływ wody.
- Wszystko przykrywamy cienką warstwą ziemi, na której będziemy układać odpadki roślinne z ogrodu oraz kuchni.
- Kolejne warstwy odpadów przysypujemy warstwami ziemi.
Gdy pryzma kompostowa ma około półtora metra wysokości, przykrywamy ją słomą i ziemią. W okresie suszy dość obficie podlewamy ją raz w tygodniu, ale jeśli jest zbyt wilgotna, nakłuwamy pryzmę kilkakrotnie ze wszystkich stron ostro zakończonym kijem, aby umożliwić dostęp powietrza. Kompost jest gotowy, gdy masa dojrzałego kompostu jest raczej jednolita, to znaczy, że nie można zauważyć w niej szczątków roślin, z których powstała.