Fiołki afrykańskie - jak dbać o fiołki w domu

Jak dbać o fiołki afrykańskie w domu

Większość roślin doniczkowych jest doceniana ze względu na ich wspaniałe, zielone liście i ich zdolność do filtrowania i oczyszczania powietrza w mieszkaniach. Ale są też rośliny doniczkowe, które oczarowują nas cudownymi kwiatami. Do tej grupy należą właśnie fiołki afrykańskie. Te niewielkie rośliny zachwycają nas feerią kwiatów przede wszystkim w różnych odcieniach fioletu. Ale ich kwiaty występują również w kolorach różowym, czerwonym i białym. Poradzimy, jak dbać o fiołki afrykańskie.

Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha), zwana też saintpaulią, to wieloletnia roślina, która naturalnie występuje na górzystych terenach południowo-wschodniej Afryki. Te urocze rośliny, hodowane w domu, uważane za nieco wybredne. W rzeczywistości są jednak dość łatwe w uprawie, wystarczy przestrzegać kilku zasad ich pielęgnacji. jeśli nauczysz się następujących podstaw, jak się nimi opiekować.

Liczi - jak uprawiać liczi w doniczce

Jak uprawiać drzewko liczi w doniczce

Jak wyhodować liczi w doniczce? Jak się okazuje, nie jest to aż tak trudne. Aby mieć drzewko liczi w domu, najpierw trzeba pozyskać i odpowiednio przygotować nasiona.

Jak uprawiać fiołki afrykańskie w domu

Jak pielęgnować fiołki? Podstawą jest odpowiednie oświetlenie. Rośliny wymagają jasnego, rozproszonego światła. Nie mogą jednak być wystawione bezpośrednio na działanie ostrych promieni słonecznych ponieważ te poparzą liście fiołków. Dla sępoli najlepszy będzie parapet okienny z ekspozycją na wschód lub północny zachód. W zimie może być konieczne dodatkowe doświetlanie, aby zapewnić im kwitnienie.

Jak podlewać fiołki afrykańskie?

Ważne jest także podlewanie. Należy dbać o wilgotność gleby – nie można ich ani przesuszać, ani zbyt mocno podlewać. Fiołkom trzeba zapewnić wilgotny mikroklimat, który idealnie stymuluje ich kwitnienie. Do podlewania roślin najlepsza jest odstana woda w temperaturze pokojowej lub nieco cieplejsza. Trzeba uważać, aby nie dopuścić do kontaktu wody z liśćmi.

Jak pielęgnować fiołki?

Fiołki, jak większość roślin, nie znoszą przeciągów.

Ostatnia kwestia to stała pielęgnacja roślin, czyli usuwanie zeschłych kwiatów. Ten zabieg, wykonywany na bieżąco, pobudza roślinę do produkcji nowych pąków. Fiołki afrykańskie kwitną przez cały rok, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Przesadzanie fiołków afrykańskich

Z czasem składniki odżywcze w glebie doniczkowej wyczerpują się. Raz lub dwa razy w roku warto wymienić ziemię w doniczce, aby zapewnić roślinie świeże podłoże. Nie jest konieczna wymiana doniczki, fiołkom wystarczają niewielkie pojemniki o średnicy ok. 10 – 12 cm.

Jak dbać o fiołki afrykańskie, czyli fiołki doniczkowe w domu krok po kroku

Fiołki afrykańskie

Jak dbać o fiołki afrykańskie

Poradzimy, jak dbać o fiołki afrykańskie w mieszkaniu, tak aby kwitły przez cały rok.

Instructions

 1. Wybór odpowiedniego podłoża dla fiołków
  Fiołki afrykańskie potrzebują lekkiego, przewiewnego podłoża wokół korzeni, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Najlepiej jest kupić gotową ziemię doniczkową w sklepie ogrodniczym.
 2. Odpowiednie światło i temperatura
  Bezpośrednie światło słoneczne przypali aksamitne liście fiołka afrykańskiego, dlatego roślin nie wolno ustawiać na południowych parapetach. Sępolie wolą jasne, rozproszone światło z okna wychodzącego na wschód lub północny zachód. W miesiącach zimowych może być konieczne dodatkowe doświetlanie, aby zapewnić im kwitnienie. Wbrew powszechnemu przekonaniu fiołki nie rosną najlepiej w wysokich temperatura. Dla fiołków najlepsza jest temperatura umiarkowana, bez dużych różnic między nocą i dniem. Należy też unikać przeciągów.
 3. Wilgotność gleby
  Fiołki afrykańskie należy podlać, gdy tylko wierzch ziemi stanie się suchy w dotyku. Do podlewania roślin najlepiej jest używać odstanej wody w temperaturze pokojowej lub nieco cieplejszej wody, uważając, aby nie dopuścić do kontaktu wody z liśćmi. Woda chłodniejsza niż liście spowoduje wystąpienie na liściach plam. Fiołki lubią dość wilgotne warunki; dlatego w zimie przy centralnym ogrzewaniu warto jest zgrupować rośliny w jednym miejscu, aby stworzyć im mikroklimat, które zapewni wilgoć. Można też umieścić doniczki na tacy z kamykami, do której będziemy wlewać wodę. Jednak doniczki nie mogą być zanurzone w wodzie.
 4. Nawożenie fiołków afrykańskich
  Aby utrzymać kwitnienie fiołka afrykańskiego, ważne jest, aby był dobrze karmiony. Mieszanka nawozów o niskiej zawartości azotu i fosforu wspomaga kwitnienie, ograniczając jednocześnie wzrost wegetatywny. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych specjalnie dla fiołków. Zaleca się lekko nawozić rośliny za każdym razem, gdy są podlewane, aby zapewnić ciągły pokarm.
 5. Pielęgnacja
  Fiołki afrykańskie kwitną przez cały rok, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Jedną z najważniejszych wskazówek jest szczypanie lub usuwanie zaschniętych kwiatów. To zachęca roślinę do wytwarzania nowych pąków.
 6. Przesadzanie
  Z czasem składniki odżywcze w glebie doniczkowej wyczerpują się. Raz lub dwa razy w roku warto wymienić ziemię w doniczce, aby zapewnić roślinie świeże podłoże. Nie jest konieczna wymiana doniczki, fiołkom wystarczają niewielkie pojemniki o średnicy ok. 10 – 12 cm.

Zobacz także: Jak dbać o gwiazdę betlejemską, Jak pędzić rośliny cebulowe w domu, 5 roślin na bezsenność, Jak uprawiać kalie w doniczce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *