Pelargonie ozdobią każde okno, balkon, taras lub schody. Sprawdź, jak dbać o pelargonie, aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon. Poradzimy jak kupować i pielęgnować pelargonie.
Spis treści
Pelargonie – królowe polskich balkonów i tarasów
Rodzaj Pelargonium obejmuje 230 gatunków roślin, a jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa pelargos, czyli bocian. Nazwa nawiązuje do owoców, które przypominają swym kształtem dziób bociana. Kolekcjonowanie i wystawianie pelargonii było popularne już w XIX w. Dzięki temu powstało wiele pięknych odmian i mieszańców tych kwiatów, dziś już zapomnianych. Obecnie najpopularniejsze są pelargonie wielkokwiatowe, pochodzące od Pelargonium grandi florum. Ostatnio uznaniem cieszą się także szczególnie efektowne odmiany o kwiatach pełnych, dwukołowych oraz odmiany zwisające.
Jak pielęgnować pelargonie
Jak dbać o pelargonie? Pelargonie zwisające chętnie sadzimy w skrzynkach i wiszących koszykach. To piękne kwiaty łatwe w uprawie. Można je także uprawiać na parapecie okiennym przy podpórce lub rozpięte na kratce. Pędy rośliny osiągają ok. 50 cm, a u odmian zwisających są nawet dłuższe.
Pelargonie lubią światło i świeże powietrze. Wymagają pełnego nasłonecznienia, wtedy obficie kwitną przez cały sezon. Latem optymalna temperatura dla pelargonii to ok. 24 – 25 stopni Celsjusza. Zimą temperatura nie powinna przekraczać 16 stopni.
Pelargonie potrzebują regularnego podlewania w sezonie wegetacyjnym. Latem podlewamy rośliny 3 razy w tygodniu, a w upalne dni nawet codziennie. Zimą w okresie spoczynku można ich nie podlewać w ogóle, jeśli temperatura nie wzrasta ponad 16 stopni. WAŻNE! Pelargonie lubią zraszania!
Aby pelargonie obficie kwitły przez całe lato, musimy usuwać przekwitłe kwiatostany!
Jak kupować rozsady pelargonii?
Wiosną, gdy miną już przymrozki kupujemy rośliny o zwartym pokroju, czyli o krótkich międzywęźlach. Unikamy roślin wyciągniętych i z żółtymi liśćmi.
Pelargonie lepiej kwitną w przyciasnych doniczkach, dlatego można sadzić je dość gęsto.