Jak dbac o storczyki Phalenopsis?

Jak dbać o falenopsisy? Temperatura, podlewanie, stanowisko — wszystko, czego potrzebują storczyki Phalenopsis

Storczyki falenopsis to bardzo piękne i bardzo popularne orchidee, które bez problemu możemy kupić nawet w supermarkecie. Te obłędnie piękne rośliny możemy bez problemu uprawiać w naszych mieszkaniach, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Poradzimy, jak dbać o falenopsisy, aby cieszyły nas chmurą fantastycznych kwiatów. 

Storczyki falenopsis — piękne orchidee łatwe w uprawie

Falenopsis (Phalenopsis hybr.) jest storczykiem, który nie tworzy bulw, lecz krótkie ulistnione łodygi. Ma mięsiste liście. W wyniku prac hodowlanych otrzymano odmiany o różnobarwnych kwiatach, w tym nakrapianych i paskowanych, o średnicy od 3 do 14 cm. Kwiaty pojawiają się po kilka, a nawet kilkanaście sztuk na łukowato wygiętych pędach kwiatostanowych. Falenopsisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które są dość łatwe w uprawie, jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki. Co ciekawe, to piękne orchidee sprawdzą się nie tylko w salonie. Będą doskonałą ozdobą kuchni, a także łazienki z oknem.

Falenopsisy — światło, stanowisko i temperatura

Storczyki Phalenopsis lubią stanowiska jasne, ale nie wolno wystawiać rośliny na bezpośrednie działanie słońca. Doskonałe będą zachodnie lub wschodnie parapety okienne. W przypadku ekspozycji południowej rośliny powinny być przysłonięte.

Latem falenopsisy potrzebują wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Temperatura może wynosi nawet 30 stopni, ale koniecznie jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku i potrzebują niższej temperatury –  18-20°C. W tym czasie ograniczamy też podlewanie.

Ciemnoróżowe kwiaty storczyka falenopsis
Ciemnoróżowe kwiaty storczyka falenopsis / Fot. Canva.com

Jak podlewać i nawozić storczyki Phalenopsis

Storczyki podlewamy miękką, przegotowaną woda, najlepiej letnią lub o temperaturze pokojowej. Zimą ograniczamy podlewanie, natomiast latem podlewamy rośliny, gdy podłoże nieco przeschnie. Nie możemy dopuścić do przesuszenia ani do przelania korzenie rośliny. Należy też uważać, aby nie zalać podstawy pędu, ponieważ może gnić. W okresie wegetacji falenopsisy wymagają częstego spryskiwania miękką wodą oraz wysokiej wilgotności powietrza. Możemy ustawić obok roślin naczynie z wodą lub nawilżacz powietrza. Z uwagi na te wymagania, falenopsisy dobrze rosną w kuchniach i łazienkach.

Sprawdź, czy storczyki są trujące dla kotów

Storczyki nawozimy tylko latem specjalnym nawozem do storczyków lub słabymi roztworami naturalnych nawozów — biohumusu lub gnojowicy. 

Kiedy i jak przesadzać orchidee falenopsis?

Rośliny przesadzamy wiosną co dwa-trzy lata. Przy przesadzaniu należy uważać, by nie uszkodzić korzeni. Rośliny sadzimy do płaskich naczyń z dobrym drenażem lub do drewnianych koszyków. Podłoże powinna stanowić mieszanka kory, mchu torfowca i drobnego żwiru o kwasowości pH 6. Możemy także użyć gotowego podłoża do storczyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *