Koty z upodobaniem podgryzają rośliny doniczkowe oraz kwiaty cięte. Niestety, niektóre z nich mogą być dla kotów trujące. Z drugiej strony trudno zrezygnować całkowicie z zieleni w mieszkaniu. Jak pogodzić kota z roślinami? Czy istnieją sposoby na powstrzymanie kota od jedzenia kwiatków? Oczywiście, oto sposoby na zniechęcenie kotów do podgryzania roślin w domu.
Spis treści
Jak zniechęcić kota do podgryzania roślin doniczkowych?
Jakie są najlepsze sposoby na powstrzymanie kota przed jedzeniem storczyków i innych roślin doniczkowych? Musimy przyjąć podejście wielotorowe, czyli obrzydzić kotu smak roślin, a jednocześnie zapewnić zwierzęciu alternatywę — inne rośliny do podgryzania. Oto kilka pomysłów na zniechęcenia kota do jedzenia roślin doniczkowych.

Umieszczenie roślin poza zasięgiem kota
Warto zacząć od umieszczenia roślin poza zasięgiem zwierzęcia, choć znając koty, może być to trudne. Doniczki wieszamy na hakach pod sufitem lub wysoko w oknach. Możemy także zastosować wazony lub pojemniki przytwierdzane bezpośrednio do ściany — to również utrudni kotu dostęp do roślin. Najpewniejszą metodą ochrony roślin przed pazurkami i kocimi zębami jest umieszczenie ich w osobnym pomieszczeniu, do którego kot nie ma wstępu.
Sprawdź, czy storczyk jest trujący dla kota
Spryskiwanie wodą
Odzwyczajanie kota od podgryzania roślin warto zacząć jak najwcześniej. Gdy przynosimy do domu małego kotka, który od razu zaczyna interesować się roślinami, możemy od razu zniechęcać go takiego zachowania. Wystarczy przygotować zwykłą buteleczkę z atomizerem i po prostu delikatnie prysnąć na kotka czystą wodą. Czynność musimy powtarzać za każdym razem, gdy kot zbliży się do kwiatków. Jak wiadomo, kociaki wody nie znoszą i dzięki temu dość szybko zapamiętają, że kwiatek = woda.
Odstraszanie nieprzyjemnym zapachem
Koty są bardzo wrażliwe na zapachy, dlatego możemy wykorzystać niektóre naturalne aromaty do zniechęcenia kota do podgryzania roślin. Trzeba jednak pamiętać, że nieprzyjemny zapach może wywołać u kota reakcję odwrotną i sprowokować go do zniszczenia “brzydko” pachnącej rośliny.
Najprostszym sposobem jest układanie wokół roślin skórek z cytrusów — koty bardzo nie lubią tego zapachu, więc jest szansa, że skorki spełnią rolę odstraszacza. Niestety ta metoda nie działa na wszystkie mruczki, są takie, które bawią się mandarynkami!

Możemy też przygotować roztwór wody i cynamonu lub pieprzu kajeńskiego i spryskać nim doniczkę lub liście rośliny. Niestety również w tym przypadku nie mamy gwarancji powodzenia.
Kocia trawa — alternatywa dla roślin doniczkowych
Jeżeli kot uwielbia podgryzanie zieleniny, możemy zapewnić mu bezpieczne rozwiązania, które jednocześnie uchroni nasze rośliny doniczkowe. Doskonałym pomysłem jest posadzenie tak zwanej kociej trawy, do której zwierze będzie miało swobodny dostęp. Pojemnik z trawą powinien być ustawiony w takim miejscu, aby mruczek czuł się tam bezpiecznie i komfortowo.
Co to jest kocia trawa?
Kocia trawa to ogólna nazwa roślin, które wyglądem przypominają trawę i są bezpieczne dla kota. Najczęściej są to młode źdźbła zbóż owsa i jęczmienia, a także papirusy (cibory) lub zielistka Sternberga. Kocią trawę możemy samodzielnie wyhodować z nasion lub kupić gotowy pojemnik z roślinami w sklepie.

Drapak i miejsce z widokiem
Kot powinien mieć co najmniej jeden wytrzymały drapak oraz bezpieczne miejsca przy oknie z widokiem na ulicę lub ogród. Dzięki temu swoją ciekawość skieruje na inne obiekty niż nasze domowe kwiatki.