Przechowywanie czosnku niedźwiedziego - liście w szklance z wodą

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi? Sposoby przechowywania i konserwowania tego przysmaku

Świeży czosnek niedźwiedzi to wyjątkowy przysmak, który pojawia się wiosną. Jak zachować jego wyjątkowy smak na dłużej? Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na przechowywanie i konserwowanie czosnku niedźwiedziego! Poradzimy, jak przechowywać świeży czosnek niedźwiedzi oraz jak zrobić jego zapasy na kilka miesięcy. 

Czosnek niedźwiedzi — wiosenny dziki przysmak pod częściową ochroną

Czosnek niedźwiedzi to roślina, którą wiosną możemy spotkać dziko rosnącą w naszych lasach. W marcu i kwietniu runo leśne pokrywa się kobiercami intensywnie zielonych liści i mgiełką białych drobnych kwiatów. To właśnie jest czosnek niedźwiedzi. Jest on spokrewniony z czosnkiem pospolitym, ale nie wygląda inaczej.  Czosnek niedźwiedzi posiada długie, lancetowate liście o charakterystycznym czosnkowym aromacie, jednak dużo delikatniejszym niż ma czosnek pospolity. Uwaga! Liście czosnku niedźwiedziego możemy łatwo pomylić z liśćmi konwalii majowej, które są trujące!

To właśnie liście czosnku niedźwiedziego są wiosennym przysmakiem – dodawanym do sałatek, zup, dipów, sosów, kanapek i innych dań. 

Musimy jednak pamiętać, że czosnek niedźwiedzi jest rośliną częściowo chronioną w Polsce, więc nie można go zrywać w lasach. Możemy go jednak kupić lub wyhodować we własnym ogródku.

Czosnek niedźwiedzi - rosnący dziko w lesie i roślina w ogrodzie
Czosnek niedźwiedzi – rosnący dziko w lesie i roślina w ogrodzie / Fot. Canva.com, Poradzimy24.pl

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, a właściwie jego pyszne liście, są delikatne i jeżeli chcemy spożywać je świeże, musimy odpowiednio je przechowywać. Możemy także czosnek zakonserwować – np. przez mrożenie, suszenie, marynowanie w oliwie lub solenie. Musimy jednak pamiętać, że im krótszy czas przechowywania czosnku niedźwiedziego, tym lepiej zachowa on swój intensywny smak i cenne składniki odżywcze, takie jak witaminę C czy siarkę.

Oto kilka sposobów na przedłużenie świeżości liści czosnku niedźwiedziego.

Przechowywanie świeżych liści czosnku niedźwiedziego

Świeży czosnek niedźwiedzi najlepiej przechowywać w chłodzie, czyli w lodówce. Dzięki czemu zachowa on świeżość i wartości odżywcze oraz smakowe. W lodówce świeży czosnek możemy przechowywać przez kilka dni, a nawet tygodni w zależności od metody. 

Całe liście czosnku (z łodyżkami) możemy przechowywać w lodówce, wstawione do szklanki lub kubka z wodą. Całą roślinę u umieszczamy w naczyniu, podobnie jak kwiaty w wazonie i regularnie wymieniamy wodę co 1 lub 2 dni. Metoda ta jest szczególnie przydatna dla czosnku niedźwiedziego z zielonymi łodyżkami. 

Przechowywanie czosnku niedźwiedziego - liście w szklance z wodą
Przechowywanie czosnku niedźwiedziego – liście w szklance z wodą / Fot. Canva.com

Jeżeli mamy same liście, możemy przechowywać je w lodówce w pojemniku. Dokładnie myjemy i osuszamy liście. Układamy je w szczelnym pojemniku wyłożonym wilgotnym (ale nie mokrym) ręcznikiem papierowym. Zamknięty pojemnik umieszczamy w lodówce. Wymienimy ręcznik papierowy co kilka dni, aby utrzymać wilgoć i zapobiec gniciu liści.

Czosnek niedźwiedzi możemy także zakonserwować przy pomocy oliwy. Liście czosnku siekamy, zalewamy oliwą i odstawiamy na ok. godzinę. Przekładamy do słoików i dolewamy oliwę, aby listki były przykryte. Tak przygotowany czosnek możemy przechowywać przez kilka tygodni w lodówce. 

Ze świeżych liści czosnku niedźwiedziego możemy też zrobić pesto, podobnie jak robimy pesto z bazylii, pietruszki lub liści rzodkiewki. Przechowujemy je oczywiście w lodówce.

Pesto z czosnku niedźwiedziego w słoiczku
Pesto z czosnku niedźwiedziego w słoiczku / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak przechowywać rzodkiewkę

Jak zakonserwować czosnek niedźwiedzi na dłużej?

Czosnek niedźwiedzi możemy także zakonserwować nawet na kilka miesięcy, aby cieszyć się tym wiosennym rarytasem przez cały rok. Najprostszym i najszybszym sposobem jest zamrożenie liści. 

Mrożenie jest świetnym sposobem na długoterminowe przechowywanie czosnku niedźwiedziego. Jak mrozić czosnek niedźwiedzi? Posiekane lub zblendowane liście czosnku niedźwiedziego umieszczamy w woreczkach do mrożenia, usuwając nadmiar powietrza przed zamknięciem. Woreczki umieszczamy w zamrażalniku. Czosnek niedźwiedzi mrożony w ten sposób może być przechowywany w zamrażarce przez nawet 3 miesiące.

Suszenie. Kolejnym sposobem na przechowywanie czosnku niedźwiedziego jest jego wysuszenie. Sprawdź przepis, jak suszyć czosnek niedźwiedzi.

Solenie czosnku to kolejna sprawdzona metoda na zachowanie tego specjału na kilka miesięcy. Posiekany czosnek niedźwiedzi mieszamy z solą i sokiem z cytryny, umieszczamy w słoiczkach i zalewamy odrobiną oliwy. 

Sprawdź, jak zrobić szczaw do słoików na zimę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *