Surowa kasza w workach oraz miseczka ugotowanej kaszy gryczanej, Gotowanie kaszy krok po kroku

Jak ugotować kaszę? Gotowanie kaszy na sypko i tak, aby kasza się rozkleiła

Kasze to wyjątkowo zdrowy posiłek — zawierają dużo witamin, skrobi, błonnika oraz składników mineralnych, dlatego warto włączyć je do codziennego menu. Jednak, aby kasza odpowiednio smakowała, musimy ją właściwie ugotować i przyrządzić. Nie wiesz, jak to zrobić? Poradzimy, jak ugotować kaszę na sypko oraz tak, aby się kleiła.  

Dlaczego warto włączyć kasze do codziennej diety?

Kasze należą do produktów zbożowych z dużą zawartością skrobi (ok. 75%), a więc są wysokokaloryczne i zapewniają uczucie sytości na długo. Stanowią dobre źródło witamin z grupy B oraz fosforu, żelaza i wapnia. Jest w nich też sporo białka, które — podobnie jak większość witamin i składników mineralnych — znajduje się tuż pod łuskami ziarna zbożowego. Dlatego kasze z całego ziarna bądź z grubego przemiału mają znacznie większą wartość odżywczą niż kasze drobne, produkowane z wewnętrznej, bogatej w skrobię, części ziarna. Kasze grube są też źródłem błonnika potrzebnego do trawienia.

Potrawy z kasz są szczególnie zalecane w okresie jesienno-zimowym, kiedy to znacznie zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Zwykle kasze podaje się jako dodatek do mięsa, ale można wykorzystać je jako podstawowy surowiec do przyrządzania samodzielnych dań, zup, sałatek, a także deserów (tu szczególnie chętnie wykorzystywana jest kasza jaglana).

Ugotowana kasza jaglana w biało-żółtej misce
Ugotowana kasza jaglana / Fot. Canva.com

Gotowanie kaszy nie jest trudne

Wiele osób przed włączeniem kaszy do codziennej diety powstrzymują problemy z jej gotowaniem — czasem gotowania ziaren oraz dobraniem właściwych proporcji kaszy i wody tak, aby uzyskać odpowiednią konsystencję kaszy po ugotowaniu. Oczywiście, możemy kupować porcjowaną kaszę w woreczkach, gdzie nie musimy przejmować się ilością wody i kaszy, ale o wiele zdrowsze i bardziej ekonomiczne jest kupowanie kaszy w dużych opakowaniach i gotowanie jej bez woreczków. Okazuje się, że gotowanie kaszy nie jest trudne, musimy tylko przestrzegać kilku prostych zasad.

Sprawdź, jak ugotować makaron, aby się sklejał

Jak ugotować kaszę na sypko?

Jeśli chcemy, aby kasza była sypka, wsypujemy ją do wrzącej wody i gotujemy 15 minut, od czasu do czasu mieszając, a następnie przykrywamy i odstawiamy na bardzo mały ogień lub wstawiamy do garnka z wrzącą wodą. Gdy kasza wchłonie wodę, można przykryty garnek owinąć grubą warstwą gazet lub kocem albo włożyć pod po duszkę, wówczas kasza „dojdzie” sama i jeszcze przez kilka godzin będzie gorąca. Jeśli kasza jest z wierzchu zbyt wysuszona, należy ją zwilżyć gorącą wodą i przykryć.

Gotowanie kaszy na sypko — proporcje kaszy i wody

Aby ugotować kaszę na sypko, stosujemy następujące proporcje kaszy i wody: 

  • kasza gryczana: 1 część kaszy : 2,5 części wody; 
  • kasza jęczmienna: 1 część kaszy : 3,5 części wody; 
  • kasza jaglana: 1 część kaszy : 3 części wody; 
  • krupnik: co najmniej 1 część kaszy : 10 części wody. 

Do gotującej się kaszy dodajemy nieco tłuszczu oraz soli. Natomiast kaszkę krakowską solimy dopiero po ugotowaniu, by nie ściemniała.

Jak ugotować kaszę, aby się rozkleiła?

Gdy chcemy, by kasza się rozkleiła (np. na krupnik, kleik czy mus), wsypujemy ją do zimnej wody i powoli podgrzewamy, cały czas mieszając. Następnie gotujemy na wolnym ogniu, najlepiej pod przykryciem, aż uzyskamy kleistą konsystencję. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *