Gotowanie makaron al dente

Jak ugotować makaron al dente

Makaron ugotowany al dente oznacza dokładnie „na ząb”. Po ugotowaniu pozostaje sprężysty, twardy, nie rozpada się w ustach i stawia lekki opór przy gryzieniu. Taki makaron lub ryż podawany jest do dań kuchni włoskiej, na przykład do spaghetti albo risotta. Poradzimy, jak ugotować makaron al dente.

Makaron to obowiązkowa pozycja na wielu polskich stołach. W naszym kraju tradycyjnie jadało się makaron ugotowany na miękko, raczej jako kluski w formie łazanek czy dań na słodko. Wraz z modą na kuchnię włoską do naszych domów i restauracji wkroczył makaron al dente, czyli na ząb. Przez niektórych określany wręcz jako niedogotowany. Taki makaron po ugotowaniu pozostaje sprężysty, twardy, nie rozpada się w ustach i stawia lekki opór przy gryzieniu.

Jak ugotować makaron al dente

Do dań kuchni włoskiej warto wybrać makaron z mąki z pszenicy durum z dużą zawartością semoliny. Taki makaron z pewnością ugotujemy al dente. Do gotowania makaronu trzeba przygotować dość duży garnek. Na każde 100 g makaronu potrzebujemy 1 litr wody i pół łyżeczki soli. Nieważne, czy gotujemy makaron świeży czy suchy, makaron wrzucamy na wrzątek i od razu mieszamy drewnianą łyżką, aby się nie skleił. Pilnujemy, aby nie wykipiał. Zwykle po jakimś czasie trzeba będzie lekko przykręcić gaz. Czas gotowania, zależy od gatunku makaronu i jego grubości. Przeważnie jest to od 5 do 10 minut. Aby otrzymać odpowiedni makaron trzeba gotować według opisu na opakowaniu. Przed odcedzeniem zawsze można sprawdzić czy makaron ma już odpowiednią miękkość.

Makaron najlepiej odcedzić specjalną łyżką do makaronu i od razu połączyć z ciepłym sosem lub pesto. Odpowiednio przygotowany makaron dobrej jakości nie wymaga przepłukiwania wodą.

Ważne! Do gotowania makaronu nie dolewamy oleju ani oliwy. Makaron pokryty cienką warstwą oleju stanie się śliski, co spowoduje ześlizgiwanie się z niego sosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *