Homary to skorupiaki, które dla jednych są kulinarnym rarytasem, dla innych daniem wzbudzającym niesmak, a dla kolejnych silnym afrodyzjakiem. W Stanach Zjednoczonych kanapka z homarem, czyli słynna lobster roll, to kulinarny symbol stanu Maine. Do przygotowania tego przysmaku potrzebujemy ugotowanego mięsa z homara. Poradzimy, jak ugotować homara, aby mięso było soczyste!
Homary to skorupiaki z charakterystycznymi wielkimi szczypcami, które preferują chłodne wody morskie i oceaniczne. Do celów spożywczych wykorzystuje się dwa gatunki homarów: homara amerykańskiego i europejskiego.
Homary posiadają wiele cennych wartości odżywczych, przede wszystkim są źródłem mikroelementów (selenu, potasu, żelaza, sodu, cynku i magnezu), witamin (witaminy E i K oraz kwasu foliowego) oraz astaksantyny, najmocniejszego antyutleniacza na świecie. W kuchni wykorzystywane jest ich delikatne i bardzo smaczne mięso, znajdujące się w szczypcach, korpusie i odwłoku. Przed podaniem, na ciepło jak i na zimno, mięso musi być ugotowane lub zgrillowane.
Spis treści
Jak gotować homary?
W domu należy złapać homara tuż przy głowie i opłukać pod bieżącą wodą. Aby jak najszybciej zginął, wrzuca się go głową do wrzątku i przytrzymuje łyżką około 5 min. Ugotowany nabiera czerwonej barwy.
Jak długo gotować homara?
Czas gotowania homara zależy od jego wielkości. Zwykle waga homara względnie langusty waha się od 50 do 70 dag. Czas gotowania wynosi 4-5 min. Po 5 min wyjmuje się homara z wody.
Natomiast świeże raki wrzucamy do mocno gotującej się wody, krótko zagotowujemy, przykrywamy i odstawiamy kuchni na około 10 min.
Ważne! Homary mogą być silnym alergenem!
Jak kupować homary i rozpoznać, czy homar jest świeży?
Homary trzeba kupować żywe i tylko takie, które mają złączone szczypce. Kupowane skorupiaki powinny żwawo się ruszać. Jeśli są niemrawe, oznacza to w fachowym żargonie, że “wyciekły”. W efekcie mięso rozpada się podczas przyrządzania lub wysycha.