Elegancka umywalka w nowoczesnej łazience

Rodzaje umywalek – wybieramy najlepszą do łazienki

Jesteś na etapie urządzania łazienki? Wybór odpowiednich mebli oraz ceramiki łazienkowej jest kluczową decyzją, która zaowocuje piękną i funkcjonalną łazienką na wiele sezonów. Dziś bierzemy pod lupę umywalki łazienkowe – przeczytaj, jakie są dostępne rodzaje umywalek oraz jaką zabudowę do nich dopasować.

Rodzaje umywalek – przegląd 

Oto przegląd rodzajów umywalek. Umywalki łazienkowe można podzielić na kilka kategorii. Pierwszy podział to ze względu na różne rodzaje montażu. Mamy więc umywalki wiszące lub stojące, blatowe lub podblatowe oraz meblowe. Inna klasyfikacja uwzględnia materiały wykonania. Dostępne są umywalki ceramiczne, akrylowe, granitowe, ze stali, szkła lub tworzywa sztucznego. Inny podział bierze pod uwagę parametr wielkości – dostępne są różne szerokości i głębokości umywalek. Ostatnia klasyfikacja uwzględnia liczbę stanowisk – do użytku domowego wybór rozgrywa się pomiędzy wariantem jednostanowiskowym lub dwustanowiskowym.

Z czego blat pod umywalkę?

Tak samo jak w przypadku podziału umywalek na różne kategorie również blat pod umywalkę może być wykonany z różnych materiałów i posiadać trochę inne cechy. Blat powinien być spójnym dopełnieniem dla pozostałych elementów znajdujących się w łazience. Poza funkcją ozdobną pełni również funkcję funkcjonalnego mebla – jest stojakiem na kosmetyki i inne łazienkowe gadżety. Blat musi być solidnie zamocowany, bo umywalka waży minimum 10 kilogramów (niektóre modele nawet 12 czy 16). Wybieraj materiały odporne na wilgoć – to ważne szczególnie w przypadku mebli i akcesoriów do łazienki. 

Najpopularniejsze blaty pod umywalkę to: 

  • blat kamienny – luksusowy i stosunkowo drogi, najpopularniejsze materiały to granit, łupek lub marmur
  • blat drewniany – najbardziej pożądane jest drewno egzotyczne. Taki blat będzie idealny do łazienek utrzymanych w klimacie retro, a również w stylu skandynawskim lub prowansalskim 
  • blat szklany – idealny do nowoczesnych wnętrz, z innymi, transparentnymi powierzchniami. Najpopularniejsze materiały to szkło i ceramika
  • blat z laminatu – warstwowe tworzywo, odporne na wodę i wysoką temperaturę, tanie i łatwe w montażu. Może być stylizowane na drewno lub kamień, dzięki temu pasuje do różnych stylów wnętrz

Jak zabudować umywalkę – pomysły aranżacyjne

Pomysłów na aranżację łazienki jest nieograniczona liczba. Wiele zależy od twoich osobistych preferencji i elementów, które już znajdują się w pomieszczeniu. Do pozostałych mebli i dodatków dopasuj typ zabudowy. Przedstawiamy trzy uniwersalne i ponadczasowe propozycje, które nigdy nie wyjdą z mody: 

  • Zabudowa z kamienia – ekskluzywna i elegancka propozycja. Popularnym wariantem kamienia jest wersja w czerni. Odnajdzie się w nowocześnie zaaranżowanej łazience, minimalistycznej i prostej. Czarna zabudowa będzie pięknie kontrastować z białymi lub jasnymi płytkami i meblami. 
  • Zabudowa z drewna – prosto z natury, w stonowanych barwach, ale luksusowa – drewno (szczególnie w wariancie z drewna orientalnego) idealnie skomponuje się z łazienką w stylu wiejskim i prowansalski. 
  • Jeden kolor – jest to mocny trend nie tylko w aranżowaniu wnętrz, ale również w modzie, makijażu i designie. Urządzenie łazienki w jednym kolorze – na przykład w bieli – to stylowe i ponadczasowe rozwiązanie. 

Umywalka dolomitowa czy ceramiczna?

Pierwszy rodzaj – dolomitowa – jest inaczej nazywana konglomeratem. Dolomit to mieszanka zmielonej skały dolomitowej z żywicą poliestrową. Największym atutem tego materiału jest fakt, że można z niego odlać dowolną formę umywalki. Poza tym takie umywalki są łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. Z kolei umywalka ceramiczna jest stosunkowo tania, bardzo popularna w polskich domach, łatwa w czyszczeniu, nie rysuje się nawet podczas szorowania detergentami. Jeżeli stoisz przed wyborem pomiędzy umywalką ceramiczną a konglomeratem, to wszystko zależy od twojego budżetu. 

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

Umywalka nablatowa czy wpuszczana? Kluczowe różnice są w warstwie wizualnej oraz praktyczności umywalki. Umywalka wpuszczana to taka, która jest zamontowana na równo z blatem, a nablatowa to model, który całkowicie stoi na blacie. Przestrzeń pod misą umywalki nablatowej może spełniać funkcję półki na kosmetyki, ręczniki lub inne łazienkowe akcesoria i dekoracje. Jedynym minusem tego modelu jest cena, która może odstraszyć. Z kolei największym atutem umywalki wpuszczanej w blat jest fakt, że zajmuje mało miejsca oraz zapobiega rozchlapywaniu się wody. Umywalki nablatowe faktycznie ładniej wyglądają, ale według użytkowników są mało praktyczne. Werdykt? W zależności od twojego gustu wybierz model, który będzie pasować do pozostałych elementów w łazience. 

Umywalka akrylowa czy ceramiczna?

Największe atuty umywalki akrylowej to atrakcyjna cena i wygląd do złudzenia przypominający ceramiczne modele. Jest lekka, trwała na zarysowania w trakcie czyszczenia detergentami, można stosować różnego rodzaju środki bez obawy, że zniszczą powierzchnię umywalki. Akryl nie żółknie, jest materiałem cieplejszym niż ceramika lub metal, dlatego to również dobry materiał na wanny. Z kolei umywalka ceramiczna – bardzo popularna w polskich domach – to jedna z najtańszych opcji dostępnych na rynku (w porównaniu do modeli kamiennych czy szklanych). Dużym atutem jest możliwość barwienia lub malowania ceramiki na intensywny kolor lub w ludowe wzory. Taka umywalka sama w sobie jest ozdobą każdej łazienki. Wady? Możliwość stłuczenia – na przykład kiedy spadnie na nią szklana butelka lub perfumy oraz ograniczona liczba kombinacji i kształtów. Wszystko za sprawą techniki jej wykonania – odlewu i wypalania w wysokiej temperaturze – co zmniejsza plastyczność tego materiału i pozbawia możliwości formowania cienkich krawędzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *