Pioruny w czasie burzy w nocy

Jak zachowywać się w czasie burzy, aby zmniejszyć ryzyko porażenia piorunem lub innego wypadku?

Burze w Polsce stają się coraz bardziej gwałtowne, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w czasie tych zjawisk meteorologicznych. Oto 10 zasad bezpiecznego zachowania się w czasie burzy. 

Burze są zawsze niebezpieczne!

Burze to jedne z najgroźniejszych zjawisk meteorologicznych. Zwykle są bardzo gwałtowne — towarzyszą im pioruny (wyładowania elektryczne), silny wiatr i gwałtowne opady deszczu lub gradu. Burze w Polsce występują przede wszystkim latem, choć nawet w grudniu zdarzały się burze z piorunami. Im wyższa temperatura powietrza, tym większe ryzyko, że burza będzie gwałtowna. 

W czasie burzy zagrożeniem dla człowieka są przede wszystkim pioruny, których uderzenie jest najczęściej śmiertelne. Pioruny niosą ogromny ładunek elektryczny i poza obrażeniami ciała u ludzi wywołują także pożary drzew lub budynków bez piorunochronów. Zagrożenie stanowi także silny wiatr, który zwykle towarzyszy burzom. Może on łamać gałęzie, powalać drzewa lub nawet zrywać dachy. Dlatego chroniąc się przed burzą, trzeba pamiętać także o tym zagrożeniu. 

Burza. Błyskawice nad wzgórzami
Burza. Błyskawice nad wzgórzami / Fot. Canva.com

Aby zminimalizować ryzyko w czasie burzy, warto przestrzegać kilku zasad, które opisaliśmy poniżej.

10 zasad bezpiecznego zachowania w czasie burzy

  1. Gdy nadchodzi burza, schroń się, zanim zacznie padać deszcz. Piorun może uderzyć przed ulewą.
  2. Unikaj wysokich, wolnostojących obiektów – masztów, latarni, słupów  energetycznych, wież. Takie obiekty przyciągają pioruny! 
  3. Unikaj wzniesień i górskich szczytów. Przed nachodzącą burzą postaraj się zejść w niższe partie gór, a najlepiej burzę przeczekać w schronisku. 
  4. Unikaj drzew – przyciągają pioruny, dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo przygniecenia spadającymi konarami.
  5. W czasie burzy możesz schronić się w samochodzie lub w budynku z piorunochronem. Samochód nie powinien być zaparkowany pod drzewem lub wysokimi konstrukcjami.
  6. Nie kąp się w basenie, stawie, jeziorze, morzu, ani w rzece. Woda doskonale przewodzi prąd.
  7. Nie żegluj w czasie burzy. Jeśli tylko zobaczysz oznaki zbliżającej się burzy, schroń się w najbliższym porcie lub przybij do brzegu, zabezpiecz jacht.
  8. W otwartym terenie nigdy nie kładź się na ziemi. Staraj się przykucnąć, objąć kolana i trzymać stopy jak najbliżej siebie.
  9. Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny ani komórkowy.
  10. Nie korzystaj z urządzeń podłączonych do prądu, najlepiej wyłącz sprzęty z gniazdek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *