Założenie skalniaka w donicy to kreatywny sposób na stworzenie mini ogrodu nawet na niewielkiej przestrzeni. Taka dekoracja świetnie sprawdzi się na balkonie lub niewielkim tarasie. Dodatkową zaletą takiej kompozycji jest duża odporność na warunki atmosferyczne i piękny wygląd. Poradzimy, jak założyć mini skalniak w donicy i jakie rośliny posadzić.
Spis treści
Oryginalna dekoracja balkonu lub tarasu – skalniak w donicy
Miniaturowy ogródek skalny w donicy lub innym pojemniku to świetny pomysł na dekorację słonecznego balkonu albo tarasu. Taka kompozycja sprawdzi się także na szerokim parapecie. Sukulenty i rośliny górskie w donicach posadzone wśród dekoracyjnych kamieni pięknie się prezentują, a do tego nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Nie wymagają częstego podlewania i mogą być postawione w słonecznym miejscu. Oto kilka wskazówek, jak przygotować mini skalniak w donicy.
Jakie rośliny wybieramy do skalniaka w donicy?
W ogródkach skalnych w donicach lub pojemników najlepiej sprawdzą się rośliny występujące naturalnie w wyższych partiach górskich (odporne na niskie temperatury i trudne warunki klimatyczne), a także sukulenty, czyli rośliny dobrze znoszą niedobory wody i są odporne na suszę. Wybieramy także rośliny, które wolno rosną i posiadają niewielkie rozmiary.
Sprawdź: Sukulenty w ogrodzie – piękne rośliny dla początkujących, które kochają słońce
Rośliny do skalniaka w donicy
- rozchodniki (Sedum),
- rojniki (Sempervivum),
- rojowniki, rojniczki (Jovibarba),
- goździki (Dianthus),
- głodki (Draba),
- skalnice (Saxifraga),
- smagliczki (Alyssum)
- goryczki (Gentiana).
Inne rośliny, które sprawdzą się w mini ogrodach skalnych to: stokrotka karpacka (Bellis perennis subsp. carpatica), która posiada małe, okrywowe kwiaty nadające skalniakowi naturalny wygląd. Fiołek alpejski (Viola labradorica) to kompaktowa roślina o uroczych fioletowych kwiatach. Aubrietia (Aubrieta deltoidea), która tworzy płożące się rozety, kwitnące w intensywnych kolorach. Skałka zwisła (Iberis sempervirens) – niewielka, zimozielona roślina o białych kwiatach. Jaskier górski (Ranunculus montanus) – wytwarza drobne, żółte kwiaty, które dodadzą uroku skalniakowi.
W donicach z sukulentami pięknie będą także prezentować się niskie i karłowate gatunki roślin z takich rodzajów jak:
- dębik (Dryas),
- posłonek (Helianthemum),
- krwawnik (Achillea),
- dzwonek (Campanula),
- zawciąg (Armeria),
- floks (Phlox),
- lawenda (Lavandula).
W dużych pojemnikach możemy również posadzić karłowe iglaki.
Przygotowanie mini skalniaka – donice, podłoże, dekoracje
Przygotowanie skalniaka zaczynamy od wyboru odpowiedniego pojemnika, w którym będziemy tworzyć kompozycję. Może to być donica z dowolnego materiału – drewniana lub ceramiczna. Doskonale sprawdzą się także koryta kamienne, duże naczynia gliniane lub terakotowe o ciekawych kształtach, wydrążone płyty piaskowca, betonowe koryta lub nawet stare pustaki. Ważne, aby pojemniki stylistyką pasowały do kompozycji i miały odpływ wody.
Warstwa drenażowa jest konieczna przy skalniaku w donicy. Na dnie donicy z otworami umieszczamy na przykład z kamienie lub kawałków ceramiki, aby zapewnić odpływ wody. Na dnie donic z otworami musimy ułożyć przepuszczalną warstwę żwiru lub keramzytu.
Jakie podłoże wybrać do skalniaka w donicy? Rośliny na skalniak nie są wymagające. Możemy użyć gotowego podłoża do skalniaków lub przygotować mieszankę piasku, ziemi ogrodowej i żwiru.
Dekoracje z kamieni, fragmentów skał, muszli i żwiru. Ozdobne kamienie, fragmenty skał lub duże muszle umieszczamy w donicy między roślinami, aby wypełniły kompozycję i dodały jej niepowtarzalnego wyrazu. Możemy wykorzystać także kawałki betonu lub stare cegły, a nawet kafle z pieca oraz inną ceramikę. Sprawdzą się także wypreparowane korzenie oraz kawałki kory i łupiny orzechów kokosowych.
Czy skalniak balkonowy jest odporny na mróz?
Z uwagi na niewielką ilość gleby, która otacza rośliny w donicy, jesienią powinniśmy pojemniki ustawić w miejscu osłoniętym lub przenieść do chłodnego pomieszczenia na czas dużych mrozów. Jeśli nie jest to możliwe, warto okryć donice jedliną lub innymi gałęziami drzew iglastych, słomą, jutą albo agrowłókniną. Okrycie zabezpieczy rośliny przed zbyt silnym mrozem, ale także przed wiosennym słońcem, które może je wysuszyć rośliny i spowodować nagłe rozpoczęcie wegetacji.