Różowo kwitnący oleander - roślina idealna na balkon i taras

Oleander na balkonie lub tarasie. Jak dbać o oleandry

Oleander to piękny, bogato kwitnący krzew, występujący naturalnie w Europie Południowej. Na Bałkanach i w krajach śródziemnomorskich kwitnące oleandry to stały element krajobrazu. W Polsce jest zbyt zimno, aby oleandry hodować w gruncie, z powodzeniem można jednak uprawiać je w donicach. Są wspaniałą ozdobą tarasów, balkonów i ogrodów. Poradzimy, jak dbać o oleandry.

Jakie wymagania mają oleandry

Oleander to kochająca słońce, subtropikalna roślina porastająca wybrzeża Morza Śródziemnego. Spotyka się ją również w subtropikalnych rejonach Azji i Japonii. Piękno oleandrów to ich kwiaty. Krzewy kwitną latem na biało, różowo, bordowo, czerwono a nawet pomarańczowo. Są formy o kwiatach pojedynczych i pełnych. W naturalnych warunkach oleandry dorastają do 2 – 3 m wysokości. Natomiast w donicy krzewy mają ok. 1 m.

Oleander lubi miejsca słoneczne, ciepłe i przewiewne. W naszym klimacie oleandry można wystawiać latem balkony, tarasy lub do ogrodu. W rejonach o bezmroźnych zimach można uprawiać je cały rok na zewnątrz, przy południowej ścianie domu. Na zimę okrywa się je słomą lub agrowłókniną.

Jak dbać o oleandry

Oleandry potrzebują dużo światła. W miesiącach letnich najlepiej czują się na zewnątrz. Zimą także potrzebują miejsca dobrze oświetlonego, ale o niższej temperaturze. Zimą wytrzymują spadek temperatury do +5 C, ale bardzo źle znoszą centralne ogrzewanie. 

Wbrew pozorom oleandry potrzebują dużo wody. Latem podlewamy je codziennie, najlepiej ciepłą deszczówką. Zimą co kilka dni. Gleba powinna pozostawać wilgotna.

Oleandry rozmnażamy przez ukorzenianie odciętych wiosną wierzchołków pędów w ziemi lub ciepłej wodzie. 

Co robić, aby całe lato cieszyć bogactwem kwiatów oleandrów?

Aby oleandry kwitły okazale przede wszystkim potrzebują regularnego podlewania, najlepiej miękką, ciepłą wodą. Jeżeli w naszych kranach jest woda twarda można do podlewania użyć wody przegotowanej. Ważne, żeby podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Jeżeli gleba będzie zbyt sucha pąki mogą opadać.

Czy oleander jest trujący

Tak! Cała roślina jest silnie trująca. Zjedzenie liści przez zwierzę może spowodować jego śmierć. Kwiaty są również śmiertelnie trujące dla ludzi.

Ten artykuł znaleziono w Google m.in. przez pytania:

  • Oleander opadają pąki
  • Oleandry w ogrodzie
  • Oleander słabo kwitnie
  • Oleander w donicy
oleander-pink-2086872_1920
Oleander na balkonie lub tarasie

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.