Owoce mini kiwi czyli aktinidii - w misce oraz na krzaku

Jak uprawiać mini kiwi w ogrodzie?

Mini kiwi to wyjątkową rośliną, która może dostarczyć smacznych i bardzo zdrowych owoców, a dodatkowo ozdobić ogród. Mini kiwi, czyli aktinidia ostrolistna może z powodzeniem rosnąć w naszym kraju. Sprawdź, jak sadzić i hodować te pyszne owoce na działce lub w przydomowym ogrodzie.

Dlaczego warto jeść mini kiwi?

Mini kiwi, czyli aktinidia ostrolistna (łac. Actinidia arguta) to roślina, która wydaje niezwykle zdrowe owoce, a do Europy przywędrowała z Chin. Z uwagi na niewielkie wymagania może być z powodzeniem uprawiana w naszych warunkach klimatycznych i przy odrobinie pielęgnacji wyda pyszne owoce. Owoce minikiwi odznaczają się wyjątkowymi właściwościami pro zdrowotnymi, dlatego mini kiwi zaliczane są do tzw. super food.

Owoce mini kiwi mają silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (wysoka zawartość fenoli)), a przy tym zawierają niewiele kalorii – tylko 52 kcal w 100 g. Są źródłem witamin  (witaminy C i B8), karotenoidów (w tym luteiny) oraz błonnika pokarmowego. 

Sprawdź, jak rosną ananasy

Czy można samodzielnie uprawiać mini kiwi w ogrodzie lub na działce?

Mini kiwi, czyli aktinidia ostrolistna nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko, z pewnością będziemy cieszyć się zbiorami tych super owoców. 

Owoce aktinidii, czyli minikiwi
Owoce aktinidii, czyli minikiwi / Fot. Canva.com

Uprawa minikiwi w ogrodzie

Mini kiwi wymaga słonecznego lub lekko zacienionego miejsca. Preferuje glebę żyzną i lekko kwaśną. Młode rośliny sadzimy wiosną lub jesienią, zachowując odległość około 1-2 metrów między nimi.

Mini kiwi to roślina pnąca, dlatego potrzebuje podpór. Może to być pergola, drabinka, rozłożone druty lub inne podobne konstrukcje.

Aktinidia jest niezwykle odporna na mrozy, dlatego w naszym klimacie świetnie się rozwija i bez problemu radzi sobie w warunkach zimowych. Jednak jej wegetacja zaczyna się już w kwietniu, dlatego musimy zabezpieczyć roślinę przed wiosennymi przymrozkami.

Mini kiwi dojrzewa zazwyczaj latem. Owoce są gotowe do zbioru, gdy stają się miękkie i zmieniają kolor. Roślina owocuje zazwyczaj 3 do 4 lat po posadzeniu. Po tym okresie, co roku będziemy mogli cieszyć się zbiorami tego pysznego i cennego owocu. 

Sprawdź, jak rosną pistacje

Miska pełna owoców mini kiwi
Mini kiwi / Fot. Canva.com

Źródła

  • Plant Foods for Human Nutrition: „The Nutritional and Health Benefits of Kiwiberry (Actinidia arguta) – a Review”. 
  • Dietetycy.org.pl: „MiniKiwi – nowy owoc o dobrym wpływie na nasze zdrowie”. 
  • Dietetycy.org.pl: „ Minikiwi – smak tropików z Polski”
  • polskiesuperowoce.pl
  • Zielony Ogródek: Aktinidia – zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/pnacza/9410-aktinidia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *