Uchylone okno PCV - biała rama

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okien plastikowych

Często już w kilka miesięcy po montażu na ramach okien z PCV pojawiają się żółte plamy. Podpowiadamy, jak usunąć pożółkłe plamy z ram okien plastikowych i jak na co dzień pielęgnować okna PCV. 

Czym myć ramy okien plastikowych

Okna z PCV są łatwe w utrzymaniu i naprawdę nie potrzeba wiele, aby długo zachowały swój świeży wygląd. Do regularnej pielęgnacji wystarczy woda z najzwyklejszym detergentem – możesz użyć płynu do naczyń lub po prostu mydła. Skutecznie usuniesz tak brud, osad naniesiony przez wiatr i deszcz czy drobinki sadzy i tłustych zanieczyszczeń, które mogą osadzać się na ramach okien domów zlokalizowanych blisko ruchliwych ulic. Ramy przecieraj miękką ściereczką lub delikatniejszą stroną gąbki i pamiętaj, żeby zawsze wytrzeć okna do sucha, np. chłonnym ręcznikiem papierowym. To ważne szczególnie zimą, gdyż pozostawiona w szczelinach ram woda, która pod wpływem ujemnej temperatury zamieni się w lód, może doprowadzić do wypaczenia, a nawet całkowitego zniszczenia okien.

Jakie są skuteczne sposoby na pożółkły plastik

Nawet regularne czyszczenie ram okiennych nie daje gwarancji, że z wiekiem nie zżółkną. To naturalne, że plastik z upływem lat będzie tracił swoje właściwości, szczególnie jeśli wystawiony jest na silne działanie promieni słonecznych lub gdy ramy zostały wykonane z materiałów gorszej jakości. W takim przypadku niestety niewiele można zrobić. Jeśli natomiast przebarwienie ramy spowodowane jest nagromadzonym przez lata brudem, skutecznie powinien domyć je roztwór octu i ciepłej wody w proporcji 1:4. Po prostu spryskaj nim ramy, odczekaj 10-15 minut, a następnie przetrzyj okna suchą, miękką szmatką. 

Bardzo silne odbarwienia można spróbować doczyścić również połączeniem sody oczyszczonej, octu i soku z cytryny. Środek należy nanieść na ramy, odczekać kilka minut i spłukać z ram czystą wodą.

Z kolei osoby, które nie ufają starym, dobrym domowym sposobom na brud, bez trudu znajdą odpowiednie środki do pielęgnacji ram z PCV w sklepach z chemią gospodarczą. Z niektórymi plamami na ramach poradzą sobie też… zwykłe chusteczki nawilżone.

Jak uniknąć żółtych przebarwień ram – czego nie stosować

Użycie niewłaściwych środków do pielęgnacji ram plastikowych może bardzo łatwo zmatowić ich powierzchnię, w wyniku czego szybciej pojawią się na niej niechciane przebarwienia, a brud i osad ze spalin będzie łatwiej do niej przywierał. Czego więc unikać?

Przede wszystkim wybielacza – nie tylko jego silne działanie uszkodzi powierzchnię ram, ale wręcz zamiast ich wybielenia możemy uzyskać odwrotny skutek – plamy się pogłębiają lub powstaną nowe. Mleczka i kremy czyszczące również nie są dobrym pomysłem – zawarte w nich mikrogranulki czyszczące mogą zmatowić ramę. Kupując detergenty do czyszczenia okien, sprawdź zatem ich skład i upewnij się, że nie zawiera wybielacza, mikrogranulek czy spirytusu metylowego. Pamiętaj także, żeby myjąc ramy nie używać szorstkich gąbek ani szczotek nawet tych z miękkim włosiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *