Czy warto założyć łąkę kwietną w ogrodzie? Odpowiedź jest prosta – TAK. Dzięki temu pomagamy owadom miododajnym, dbamy o różnorodność, zapobiegamy suszy. Poradzimy jakie rośliny wybrać, aby cieszyć się kwiatami przez cały sezon, a nawet przez lata. Sprawdź, jak założyć łąkę kwietną – jednoroczną lub wieloletnią!
Nasz ogrody zmieniają się nie tylko razem z porami roku, ale także wraz ze zmianami środowiska, w którym żyjemy. W ostatnich latach odchodzimy od ogrodów, w których dominują gładko przystrzyżone trawniki, które wymagają ciągłego podlewania. Rezygnujemy z sadzenia jedynie iglaków na rzecz rodzimych drzew i krzewów liściastych, rabaty obsadzamy roślinami kwitnącymi, a w wolnych przestrzeniach pozwalamy rosnąć sezonowym kwiatom, a nawet tak zwanym chwastom. Te ukwiecone zakątki, czyli łąki kwietne, to miejsca, z których mogą korzystać pszczoły, a także motyle, trzmiele i inne pożyteczne zwierzęta, np. jeże.
Spis treści
Łąka kwietna w ogrodzie – jednoroczna czy wieloletnia?
Gdy zakładamy łąkę musimy zdecydować, czy sadzimy rośliny jednoroczne, czy może wieloletnie. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości naszego ogrodu i miejsca przeznaczonego na łąkę – nasłonecznienia, wilgotności, ukształtowania terenu.
Jeżeli dysponujemy niewielkim ogrodem, lepiej zdecydować się na niewielką łączkę jednoroczną, która może stanowić osobną rabatę lub być wypełnieniem przestrzeni w pobliżu domku na narzędzia, ogrodzenia lub kompostownika. Łąkę kwietną można posiać także w dużej skrzyni lub donicy – wszystko zależy od doboru nasion! Natomiast łąki kwietne wieloletnie to rozwiązanie dla właścicieli dużych ogrodów lub innych terenów, na których można posiać rośliny kwitnące. W takim przypadku kwitnienie zaczyna się przeważnie od drugiego roku, ale takie łąki kwietne z gatunków rodzimych to najkorzystniejsze rozwiązanie dla środowiska, ponieważ odtwarzają one naturalne ekosystemy.
Jak założyć łąkę kwietną jednoroczną
Jednoroczna łąka kwietna, w sprzyjających warunkach, kwitnie przez kilka miesięcy (od późnej wiosny do wczesnej jesieni), a jej założenie nie jest skomplikowane. Najlepiej wybrać stanowisko słoneczne, ale nie bardzo suche. Glebę przed wysianiem nasion warto dokładnie oczyścić z chwastów i resztek korzeni, można także delikatnie wzbogacić ją naturalnym nawozem.
Takie łąki siejemy najczęściej wiosną. Jeżeli chodzi o wybór gatunków – można dobierać je samodzielnie lub kupić gotową mieszankę, z roślinami dopasowanymi do naszych potrzeb. Mieszanki na łąki kwietne jednoroczne zawierają nasiona rodzimych roślin polnych, roślin ozdobnych (bylin ogrodowych), ziół i roślin uprawnych (np. lnu).
Gatunki często spotykane w jednorocznych łąkach kwietnych to m.in.:
- złocień polny,
- maczek kalifornijski,
- mak polny,
- rumianek pospolity,
- chaber bławatek,
- kąkol polny,
- gipsówka wytworna,
- kosmos siarkowy,
- lnica marokańska,
- czarnuszka damasceńska,
- len zwyczajny,
- koniczyna krwistoczerwona.
Wysiane rośliny szybko wschodzą i kwitną, dlatego równie szybko stają się ważnym źródłem pożywienia dla zapylaczy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych taka uprawa praktycznie nie wymaga pielęgnacji. W przypadku suszy konieczne będzie podlewanie. Na koniec sezonu wegetacyjnego lub dopiero wiosną następnego roku łąkę kosimy.
Łąkę jednoroczną co roku musimy obsiewać od nowa, ale dzięki temu możemy eksperymentować z nowymi gatunkami roślin i różnymi kompozycjami nasion.
Łąka kwietna wieloletnia – dla cierpliwych
Założenia łąki wieloletniej wymaga więcej zabiegów, jednak taka łąka to prawdziwy raj dla wielu gatunków owadów i małych zwierząt, które mogą korzystać z roślin przez cały rok. Większość gatunków wieloletnich kwitnie dopiero od drugiego roku po wysianiu, dlatego siejąc taką łąkę można “dosypać” trochę nasion roślin jednorocznych, a przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość.
Przy zakładaniu łąki wieloletniej bardzo ważny jest dobór gatunków do stanowiska i przygotowanie gleby pod uprawę – oczyszczenie z darni, a nawet przeoranie. Wówczas z pewnością osiągniemy lepszy efekt.
Do utrzymania łąki w dobrej kondycji i corocznego kwitnienia przez wiele lat wystarczy w zasadzie umiejętne koszenie we właściwym terminie. W pierwszym roku łąkę kosimy 3 do 6 razy w sezonie, natomiast później wystarczą 1 do 3 koszeń. Poza tym łąka wieloletnie praktycznie nie wymaga dodatkowej pielęgnacji i jest samowystarczalna.