Łąka kwietna jednoroczna - kwitnące kosmosy, len i maczki

Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie

Czy warto założyć łąkę kwietną w ogrodzie? Odpowiedź jest prosta – TAK. Dzięki temu pomagamy owadom miododajnym, dbamy o różnorodność, zapobiegamy suszy. Poradzimy jakie rośliny wybrać, aby cieszyć się kwiatami przez cały sezon, a nawet przez lata. Sprawdź, jak założyć łąkę kwietną – jednoroczną lub wieloletnią!

Nasz ogrody zmieniają się nie tylko razem z porami roku, ale także wraz ze zmianami środowiska, w którym żyjemy. W ostatnich latach odchodzimy od ogrodów, w których dominują gładko przystrzyżone trawniki, które wymagają ciągłego podlewania. Rezygnujemy z sadzenia jedynie iglaków na rzecz rodzimych drzew i krzewów liściastych, rabaty obsadzamy roślinami kwitnącymi, a w wolnych przestrzeniach pozwalamy rosnąć sezonowym kwiatom, a nawet tak zwanym chwastom. Te ukwiecone zakątki, czyli łąki kwietne, to miejsca, z których mogą korzystać pszczoły, a także motyle, trzmiele i inne pożyteczne zwierzęta, np. jeże.

Łąka kwietna w ogrodzie – jednoroczna czy wieloletnia?

Gdy zakładamy łąkę musimy zdecydować, czy sadzimy rośliny jednoroczne, czy może wieloletnie. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości naszego ogrodu i miejsca przeznaczonego na łąkę – nasłonecznienia, wilgotności, ukształtowania terenu. 

Jeżeli dysponujemy niewielkim ogrodem, lepiej zdecydować się na niewielką łączkę jednoroczną, która może stanowić osobną rabatę lub być wypełnieniem przestrzeni w pobliżu domku na narzędzia, ogrodzenia lub kompostownika. Łąkę kwietną można posiać także w dużej skrzyni lub donicy – wszystko zależy od doboru nasion! Natomiast łąki kwietne wieloletnie to rozwiązanie dla właścicieli dużych ogrodów lub innych terenów, na których można posiać rośliny kwitnące. W takim przypadku kwitnienie zaczyna się przeważnie od drugiego roku, ale takie łąki kwietne z gatunków rodzimych to najkorzystniejsze rozwiązanie dla środowiska, ponieważ odtwarzają one naturalne ekosystemy.

Łąka kwietna - kwitnące kosmosy i cynie
Łąka kwietna – kwitnące kosmosy i cynie

Jak założyć łąkę kwietną jednoroczną

Jednoroczna łąka kwietna, w sprzyjających warunkach, kwitnie przez kilka miesięcy (od późnej wiosny do wczesnej jesieni), a jej założenie nie jest skomplikowane. Najlepiej wybrać stanowisko słoneczne, ale nie bardzo suche. Glebę przed wysianiem nasion warto dokładnie oczyścić z chwastów i resztek korzeni, można także delikatnie wzbogacić ją naturalnym nawozem. 

Takie łąki siejemy najczęściej wiosną. Jeżeli chodzi o wybór gatunków – można dobierać je samodzielnie lub kupić gotową mieszankę, z roślinami dopasowanymi do naszych potrzeb. Mieszanki na łąki kwietne jednoroczne zawierają nasiona rodzimych roślin polnych, roślin ozdobnych (bylin ogrodowych), ziół i roślin uprawnych (np. lnu). 

Gatunki często spotykane w jednorocznych łąkach kwietnych to m.in.: 

 • złocień polny,
 • maczek kalifornijski,
 • mak polny,
 • rumianek pospolity,
 • chaber bławatek,
 • kąkol polny,
 • gipsówka wytworna,
 • kosmos siarkowy,
 • lnica marokańska,
 • czarnuszka damasceńska,
 • len zwyczajny,
 • koniczyna krwistoczerwona.

Wysiane rośliny szybko wschodzą i kwitną, dlatego równie  szybko stają się ważnym źródłem pożywienia dla zapylaczy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych taka uprawa praktycznie nie wymaga pielęgnacji. W przypadku suszy konieczne będzie podlewanie. Na koniec sezonu wegetacyjnego lub dopiero wiosną następnego roku łąkę kosimy.

Łąkę jednoroczną co roku musimy obsiewać od nowa, ale dzięki temu możemy eksperymentować z nowymi gatunkami roślin i różnymi kompozycjami nasion. 

Łąka kwietna wieloletnia – dla cierpliwych

Założenia łąki wieloletniej wymaga więcej zabiegów, jednak taka łąka to prawdziwy raj dla wielu gatunków owadów i małych zwierząt, które mogą korzystać z roślin przez cały rok. Większość gatunków wieloletnich kwitnie dopiero od drugiego roku po wysianiu, dlatego  siejąc taką łąkę można “dosypać” trochę nasion roślin jednorocznych, a przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. 

Przy zakładaniu łąki wieloletniej bardzo ważny jest dobór gatunków do stanowiska i przygotowanie gleby pod uprawę – oczyszczenie z darni, a nawet przeoranie. Wówczas z pewnością osiągniemy lepszy efekt. 

Do utrzymania łąki w dobrej kondycji i corocznego kwitnienia przez wiele lat wystarczy w zasadzie umiejętne koszenie we właściwym terminie. W pierwszym roku łąkę kosimy 3 do 6 razy w sezonie, natomiast później wystarczą 1 do 3 koszeń. Poza tym łąka wieloletnie praktycznie nie wymaga dodatkowej pielęgnacji i jest samowystarczalna.

Jeden komentarz

 1. Świetne porady dotyczące założenia kwietnej łąki w ogrodzie. Z pewnością skorzystam z nich i wierzę, że będę mogła cieszyć się takim pięknym widokiem przed swoim domem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *