Przycinanie drzewek owocowych jest ważną czynnością pielęgnacyjną, która pozwala uzyskać obfite i zdrowe owoce. Sprawdź, kiedy przycinamy drzewka owocowe, a nie zaszkodzić naszym roślinom.
Spis treści
Przycinanie drzew owocowych
Przycinanie drzew owocowych to ważny zabieg pielęgnacyjny, który wpływa na wzrost, rozwój i owocowanie drzew. Umiejętne cięcie powoduje, że drzewko jest wzmocnione, dobrze się rozwija i ma uformowaną koronę.
Przez cztery-pięć lat po posadzeniu drzewka nadajemy jego koronie odpowiedni kształt poprzez cięcie formujące. Potem gdy drzewo rozpocznie owocowanie, wykonujemy cięcie prześwietlające, które zapewnia dostęp światła do wszystkich części korony oraz pozwala utrzymać równowagę między wzrostem drzewa a jego owocowaniem. Drzewa niecięte owocują obficiej od drzew ciętych, ale bardzo szybko zagęszczają się nadmiernie i wydają owoce gorszej jakości – drobne, niesmaczne i słabo zabarwione. Wewnętrzna część korony jest wtedy niedoświetlona i daje mniejszy plon, a zbiór owoców jest trudniejszy.
Kiedy przycinać drzewa owocowe?
Drzewa owocowe przycina się co najmniej raz w roku. Najczęstszym terminem jest zima lub wczesna wiosna, kiedy drzewa są w stanie spoczynku. Wówczas rany po cięciu goją się szybciej i drzewa łatwiej znoszą zabieg.
Sprawdź: Poradnik uprawy krzewów owocowych
Cięcie zimowe drzewek owocowych
Ciecie wykonywane w lutym albo marcu jest to tzw. cięcie zimowe lub przedwiosenne. W tym terminie przycinamy drzewa, które kwitną wiosną, takie jak jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie. Cięcie drzew owocowych rozpoczynamy w końcu lutego, gdyż zabieg ten wykonany wcześniej mógłby spowodować przemarzanie ciętych pędów. Nie wolno również wykonywać go później niż w kwietniu, ponieważ osłabia się w ten sposób drzewa.
Cięcie zimowe ma na celu:
- uformowanie korony drzewa,
- usunięcie martwych, uszkodzonych lub krzyżujących się gałęzi,
- rozrzedzenie korony, aby do światła mogły dotrzeć wszystkie gałęzie,
- stymulację wzrostu nowych pędów i owocowania.
Cięcie letnie
Latem (po zbiorze owoców) wykonujemy tzw. cięcie letnie. W tym terminie przycinamy drzewa, które kwitną latem, takie jak brzoskwinie, morele, nektaryny. Cięcie letnie ma na celu:
- usunięcie pędów, które wydały owoce,
- usunięcie pędów uszkodzonych lub krzyżujących się,
- rozrzedzenie korony, aby do światła mogły dotrzeć wszystkie gałęzie,
- stymulację wzrostu nowych pędów i owocowania w przyszłym roku.
Jak przeprowadzamy cięcie drzew owocowych?
Cięcie rozpoczynamy od usunięcia chorych i martwych gałęzi. Potem wycinamy zbędne konary szkieletowe, żeby światło mogło dotrzeć do wszystkich części korony. Usuwamy konary uszkodzone, wrastające do środka korony, rosnące pionowo, a także zbyt blisko siebie. Korona po cięciu powinna mieć 6-8 konarów. Gałęzie odcinamy w miejscu zgrubienia zwanym ”obrączką”, posługując się lekko zakrzywioną piłką (tzw. lisim ogonem). Gdybyśmy cięli zbyt blisko nasady, rana byłaby większa i trudniej by się goiła. Tnąc zbyt daleko od nasady, zostawilibyśmy wystający sęk, który butwiejąc, ułatwiałby porażenie przez choroby.
Grube gałęzie musimy najpierw podpiłować od dołu, aby się nie oderwały.
Kiedy nie można przycinać drzew owocowych?
Ważne jest, aby nie przycinać drzew owocowych w okresie wegetacji, czyli od maja do września. W tym czasie drzewa są w pełni rozwinięte i cięcie może je uszkodzić.