Jeżeli przygotowujesz się do porządków z roślinami na balkonie lub okiennym parapecie, z pewnością zastanawiasz się, co zrobić ze starą ziemią z doniczek lub skrzynek. Mamy kilka pomysłów na wykorzystanie starego podłoża z roślin doniczkowych.
Spis treści
Ziemia doniczkowa — niezbędny element uprawy roślin w domu i na balkonie
Każdy miłośnik roślin doniczkowych wie, że domowe i balkonowe kwiaty wymagają przesadzania lub wymiany ziemi w doniczkach. Zapewnia to roślinom odpowiednie warunki do efektywnego wzrostu. W przypadku mniejszych roślin, w zależności od gatunku, przesadzamy je co rok lub dwa lata. Przesadzanie dużych okazów może być problematyczne, szczególnie w warunkach domowych, dlatego w takich sytuacjach po prostu podmieniamy część ziemi w donicy.
Również rośliny balkonowe wymagają sezonowej wymiany ziemi. W przypadku roślin wieloletnich najczęściej podmieniamy lub uzupełniamy część podłoża, a w przypadku jednorocznych wymieniamy je co sezon.
Niezależnie czy hodujemy rośliny w mieszkaniu, czy na balkonie, kilka razy w roku stajemy przed problemy pozbycia się starej ziemi z doniczek. Czy musimy ją wyrzucić? A jeżeli tak, to gdzie. A może taką ziemię z doniczek możemy jeszcze wykorzystać?

Ziemia z doniczek i skrzynek? Czy można ją ponownie wykorzystać?
Zużyta ziemia z kwiatów często stanowi problem, szczególnie gdy mamy jej więcej. W przypadku przesadzania pojedynczych kwiatów nie jest tak bardzo kłopotliwe, natomiast jeżeli usuwamy przekwitłe rośliny ze skrzynek balkonowych, ziemi do zagospodarowania możemy mieć sporo. Czy takie podłoże możemy ponownie wykorzystać? Okazuje się, że tak! Oto kilka pomysłów na wykorzystanie starej ziemi z kwiatów doniczkowych.
Co można zrobić z ziemi po kwiatach? Wzbogać kompost!
Do zasilania domowych roślin doniczkowych często używamy biohumusu lub innych ekologicznych odżywek — nawozu z fusów kawy, z herbaty lub skorupek z jajek. Jeżeli dysponujemy takim podłożem, z powodzeniem możemy dodać je do kompostownika. Taka stara ziemia świetnie wzbogaci kompost zawartymi w niej związkami organicznymi.
Co jeszcze możemy zrobić ze starą ziemią z doniczek i skrzynek?
Stara ziemia z doniczek lub skrzynek przyda się także w ogrodzie. Będzie doskonałym materiałem do zasypania niewielkich nierówności i uzupełnienia ubytków podłoża na grządkach. Starą ziemią z doniczek możemy także podsypać krzewy i drzewka owocowe.
Sprawdź: woda po gotowaniu jajek – jak ją wykorzystać?
Ziemia po uprawie kwiatów nie nadaje się do sadzenia kolejnych roślin kwitnących, jednak po wymieszaniu z nowym podłożem sprawdzi się przy uprawie mniej wymagających ziół i warzyw.

Gdzie wyrzucać starą ziemię po kwiatach z doniczek i skrzynek?
Ziemię po kwiatach z doniczek i skrzynek wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane — kolor czarny.
Starego podłoża z roślin doniczkowych nie można wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne z uwagi na żwir, keramzyt lub drobne kamyki, które często wykorzystane są jako drenaż w doniczkach. Łączenie takich substancji z odpadami bio jest niedozwolone.