Mrożone maliny

Jak mrozić maliny. Mrożenie malin krok po kroku

Mrożenie malin i innych owoców jagodowych to jeden z najlepszych sposobów zachowania tych pyszności na zimę. Mrożenie malin jest naprawdę proste, trzeba przestrzegać jednak kilku zasad. Poradzimy, jak zamrozić maliny w zamrażalniku i zachować je na zimę.

Dlaczego warto mrozić maliny?

Mrożone maliny są dostępne w sprzedaży przez cały rok, dlatego cały rok możemy przygotowywać pyszne desery z tymi owocami – malinową chmurkę, ciasta drożdżowe, sosy, musy i koktajle -nawet w środku zimy. Możemy kupić gotowe mrożonki z malin praktycznie w każdym sklepie, ale możemy też przygotować je w domu, wykorzystując własne zbiory, albo  owoce od zaprzyjaźnionego plantatora lub rolnika. Świetnym sposobem pozyskania owoców w niskiej cenie jest tzw. samodzielny zbiór bezpośrednio z pola plantatora. Oferty takich zbiorów dostępne są m.in. na platformie MyZbieramy.pl

Maliny mrożone i świeże
Maliny mrożone i świeże / Fot. Canva.com

Jak mrozić maliny? 

Maliny, które będziemy mrozić, muszą być świeże, dojrzałe i pozbawione uszkodzeń. Najlepiej, żeby maliny do mrożenia pochodziły z gospodarstw ekologicznych, z lasu lub własnego ogródka. Im świeższe maliny, tym lepsze do mrożenia.

Jak przygotować maliny do mrożenia?

Maliny bardzo dokładnie myjemy i osączamy na durszlaku. Następnie osuszamy delikatnie owoce papierowym ręczniku. Musimy pozbyć się jak największej ilości wody! Następnie oczyszczamy maliny z pozostałych szypułek lub łodyżek. 

Sprawdź, jak mrozić rabarbar

Mrożenie malin krok po kroku

  1. Maliny myjemy i suszymy.
  2. Oczyszczone i osuszone maliny układamy na specjalnych tackach do mrożenia, które są w niektórych lodówkach. Jeżeli nie mamy takiego wyposażenia, owoce układamy na plastikowej tacy wyłożonej papierem do pieczenia. WAŻNE! Owoce nie mogą się dotykać.
  3. Tak przygotowane tace wkładamy do zamrażalnika i mrozimy minimum 12 godzin.
  4. Następnie zamrożone maliny szybko przesypujemy do pudełek lub torebek do mrożenia. Do mrożenia malin świetnie nadają się pudełka po lodach, kubki po jogurtach lub margarynie. Tak przygotowane maliny ponownie umieszczamy w zamrażalniku. 

To wszystko. Mrożone maliny są gotowe i czekają na zimę.

Odpowiednio zamrożone maliny możemy przechowywać do 6 do 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *