Przekwitające tulipany - obrywamy kwiaty i zostawiamy rośliny, aż zaschną liście

Kiedy wykopujemy cebulki tulipanów po przekwitnięciu i jak je przechowujemy?

Tulipany to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. Jednak, aby cieszyły nas swoim pięknem przez lata, każdego roku powinniśmy wykopywać cebulki tych roślin, aby mogły się zregenerować i w kolejnym roku wyrosły okazał kwiaty. Sprawdź, kiedy wykopujemy cebule tulipanów i jak je przechowujemy, aby rośliny zakwitły w kolejnym roku.

Kiedy ścinać tulipany po przekwitnięciu?

Po zakończeniu kwitnienia tulipanów nie należy od razu ścinać liści: w procesie fotosyntezy liście wytworzą składniki odżywcze, których cebula będzie potrzebować w następnym sezonie wegetacyjnym. Warto natomiast oberwać lub obciąć przekwitnięte kwiatostany (główki kwiatów i torebki nasienne). Po kilku tygodniach liście same żółkną i obumrą — wtedy możemy je usunąć. Teraz cebula będzie uśpiona i nie będzie wymagała podlewania do następnej wiosny. Cebule tulipanów możemy pozostawić w ziemi do następnego sezonu wegetacyjnego, jednak może spowodować to słabsze kwitnienie, uszkodzenie cebul lub ich zjedzenie przez ogrodowe szkodniki. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykopanie cebulek tulipanów i odpowiednie ich przechowanie.

Cebulki tulipanów - cebule wykopane wiosną, kiedy liście już zaschną i zżółkną
Cebulki tulipanów – cebule wykopane w czerwcu, kiedy liście już zaschną i zżółkną / Fot. Canva.com

Kiedy wykopujemy cebulki tulipanów

Tulipany po przekwitnięciu i usunięciu zwiędłych kwiatostanów, zaczynają zamierać. Liście stają się żółte i zasychają. Oznacza to wejście roślin w okres letniego spoczynku. Jest to odpowiedni moment, aby wykopać cebulki tulipanów z rabat. Najczęściej cebule wykopujemy w czerwcu, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do uschnięcia całej rośliny. Teraz musimy je odpowiednio przechować.

Jak przechowywać cebule tulipanów?

Wykopane cebulki oczyszczamy z pędów i pozostawiamy w przewiewnym miejscu do obeschnięcia. Następnie czyścimy je z ziemi i korzeni oraz oddzielamy nowopowstałe cebule przybyszowe. Wyrzucamy wszystkie uszkodzone cebulki. 

Sprawdź, jakie sukulenty posadzić w ogrodzie

Tak przygotowane cebule umieszczamy w pojemniku z piaskiem i przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Najlepsza będzie ogrodowa altana, przewiewna szopa lub pomieszczenie gospodarcze. Unikajmy raczej piwnicy, ponieważ jest wilgotno, a wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. W taki sposób nasze cebule poczekają do jesieni, kiedy na przełomie września i października może posadzić e na rabatach, aby tulipany zakwity wiosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *