Kwitnący len w ogrodzie

Len ozdobą polskiego ogrodu

Len to nawet kilkaset gatunków roślin, które można spotkać na różnych kontynentach. Najbardziej znany jest len zwyczajny, który wykorzystywany jest jako roślina włóknodajna. W polskich ogrodach len coraz częściej uprawiany jest jako roślina dekoracyjna. Pasuje on zwłaszcza do ogrodów rustykalnych i naturalistycznych. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę lnu?

Len – informacje dla początkujących ogrodników

Len jest rośliną jednoroczną (czasem także byliną lub półkrzewem), która wchodzi w skład rodziny lnowatych. W naturalnych warunkach można go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego, a także w krajach o klimacie umiarkowanym na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Roślina posiada wyprostowane łodygi, z grubą korą pierwotną, które osiągają wysokość około 60 centymetrów. Pojedyncze, lancetowate liście mogą być skrętolegle lub naprzeciwległe. Posiadają one wyraźną żyłkę centralną. Na szczytach pędów rozwijają się atrakcyjne, jednak krótkowieczne kwiaty (ich żywotność nie przekracza jednego dnia). Mogą one przybierać barwę niebieską, czerwoną, żółtą, białą lub różową. Okres kwitnienia rośliny przypada na czerwiec. Len jest rośliną miododajną, którą warto sadzić w okolicach pasiek. Owocami lnu są torebki podzielone na 10 komór. Znajdują się w nich czarne lub brązowe, spłaszczone nasiona. Nasiona lnu w kontakcie z wodą wytwarzają duże ilości śluzu. Len znajduje zastosowanie w przemyśle włókienniczym, spożywczym, kosmetycznym. Traktowany jest także jako roślina ozdobna.

Zamów nasiona Lnu prosto od producenta W.Legutko

Co musimy wiedzieć na temat uprawy lnu?

Polscy ogrodnicy często decydują się posadzić len w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, ogródkach skalnych. Jest on również dobrym wyborem na balkony i tarasy. Roślina ta jest popularna między innymi ze względu na niewielkie wymagania glebowe. Można ją sadzić w przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych bądź suchych glebach. Len najlepiej czuje się w glebie żyznej (jednocześnie lepiej jest unikać gleb bardzo żyznych, gdyż sprawiają one, że rośliny wykazują tendencje do pokładania się) i próchniczej. Należy podkreślić, że różne gatunki lnu mają bardzo zbliżone wymagania.

Jeżeli chodzi o optymalne dla lnu stanowisko, powinno być ono zaciszne i dobrze nasłonecznione.

Niektóre gatunki lnu są w stanie przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nie posiadają one pełnej odporności na mróz. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi dłużej, powinniśmy zabezpieczyć je na zimę.

Zanim posadzimy len w ogrodzie, musimy zdać sobie sprawę, że ma on dużą tendencję do samosiewu. Może więc pojawić się w miejscach, gdzie się go nie spodziewamy.

Nasiona lnu wysiewa się do gruntu w drugiej połowie kwietnia. Jeżeli zależy nam na szybszym kwitnieniu, możemy również uprawiać go z rozsady.

Len najlepiej prezentuje się, gdy jest wysiewany w dużych grupach. Warto jest łączyć go z innymi roślinami – na przykład goździkami, dzwonkami, jeżówką czy firletką. Niskie odmiany lnu będą znakomitą ozdobą ogródków skalnych.

Czym się kierować przy wyborze nasion lnu?

Nasiona lnu można nabyć w większości sklepów ogrodniczych (zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych). Zdaniem doświadczonych ogrodników najlepiej jest wybierać nasiona pochodzące z oferty renomowanych producentów nasion i akcesoriów ogrodniczych. Gwarantują nam oni, że nasiona lnu pozyskiwane są wyłącznie z bezpiecznych, kontrolowanych upraw. Pamiętajmy, że opakowanie nasion musi być dokładnie opisane, posiadać aktualny termin przydatności. Nie może być też uszkodzone.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *