Jak przygotować własne nasiona pomidora

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się domowa uprawa pomidorów. Do hodowania własnych owoców wystarczy duża doniczka i słoneczny balkon. Gdy pomidorowe plony się udadzą i owoce okażą się naprawdę smaczne, warto zostawić sobie nasiona takiej odmiany i wysiać je w kolejnym sezonie. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze pomidorki będą dokładnie takie, jak lubimy. Poradzimy, jak przygotować nasiona pomidora do sadzenia w następnym roku.

Własne nasiona pomidora z pestek. Jak uzyskać nasiona z pomidora?

Nasiona, czyli tak naprawdę pestki z pomidora wyciągamy tylko z dojrzałych, zdrowych owoców. Jeżeli chcemy uzyskać pestki z pomidorków koktajlowych, wystarczy po prostu nacisnąć owoc i pesteczki wraz z otaczającym je żelem wcisnąć do słoiczka. Przy odmianach o dużych owocach, pomidora po prostu rozcinamy na pół i pestki wraz z otoczką delikatnie wyciągamy łyżeczką lub po prostu dłońmi.

Pestki zalewamy wodą (mniej więcej taką samą ilością jak objętość pestek z żelem) i pozostawiamy w słoiku na około 5-7 dni. Pestki muszą po prostu przefermentować i woda pomoże pozbyć się resztek miąższu i otoczki żelowej. Warto raz dziennie wstrząsnąć słoikiem.

Po tygodniu wylewamy zawartość słoika (uwaga śmierdzi!) na sitko i dokładnie płuczemy, jednocześnie pozbywając się resztek owocu. Oczyszczone nasiona rozkładamy na talerzyku i suszymy okołu tygodnia. Ważne, żeby pestki były dobrze wysuszone ponieważ inaczej mogą zapleśnieć.

Tak przygotowane nasiona pomidorów przechowujemy w suchym miejscu do kolejnego sezonu. Nasionka warto opisać nazwą odmiany pomidora.

Własne nasiona pomidora – jak przygotować je z pestek

Jak wyhodować pomidory z pestek?

Pomidory z pestek możemy wyhodować na własnym parapecie. W połowie marca przygotowujemy pojemniki na sadzonki (np. plastikowe kubeczki po jogurtach z otworem w spodzie) i wypełniamy je podłożem do warzyw (możemy użyć gotowego ze sklepu). Ziemię nawadniamy jeszcze przed wsadzeniem nasion. Teraz w ziemi robimy otwór ok. 0,5 cm głębokości i wrzucamy tam jednym nasionku z naszych zeszłorocznych zbiorów.

Pojemniki z wysianymi pomidorami ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu, np. na południowym parapecie, w pomieszczeniu o temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza. Sadzonki musimy regularnie podlewać, najlepiej nawadniając je od spodu (przez otwór w dnie pojemniczka), aby nie zalać kiełkujących roślin. Dla zapewnienia optymalnych warunków, sadzonki możemy ustawić w miniszklarni.

Jak sadzić pomidory z pestek?

Gdy sadzonki wykiełkują i osiągną ok. 10 cm wysokości, przesadzamy je do większych pojemników, aby hodować pomidory na balkonie lub przesadzamy do gruntu. Pomidory wysadzamy na zewnątrz po 15 maja lub gdy minie już zagrożenie porannymi przymrozkami.

Sadzonki pomidorów wysianych z nasion w pojemnikach
Fot. Canva.com

Sposób na nasiona pomidora znaleziono dzięki hasłom:

  • nasiona pomidora
  • nasiona z pestek pomidora
  • pomidor nasiona
  • pomidorki koktajlowe własne nasiona
  • pestki pomidora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *