Jak przygotować własne nasiona pomidora

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się domowa uprawa pomidorów. Do hodowania własnych owoców wystarczy duża doniczka i słoneczny balkon. Gdy pomidorowe plony się udadzą i owoce okażą się naprawdę smaczne warto zostawić sobie nasiona takiej odmiany i wysiać je w kolejnym sezonie. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasze pomidorki będą dokładnie takie jak lubimy. Poradzimy, jak przygotować nasiona pomidora do sadzenia w następnym roku.

Własne nasiona pomidora – jak przygotować je z pestek

Własne nasiona pomidora z pestek

Nasiona, czyli tak naprawdę pestki z pomidora wyciągamy tylko z dojrzałych, zdrowych owoców. Jeżeli chcemy uzyskać pestki z pomidorków koktajlowych wystarczy po prostu nacisnąć owoc i pesteczki wraz z otaczającym je żelem wcisnąć do słoiczka. Przy odmianach o dużych owocach, pomidora po prostu rozcinamy na pół i pestki wraz z otoczką delikatnie wyciągamy łyżeczką lub po prostu dłońmi.

Pestki zalewamy wodą (mniej więcej taką samą ilością jak objętość pestek z żelem) i pozostawiamy w słoiku na około 5-7 dni. Pestki muszą po prostu przefermentować i woda pomoże pozbyć się resztek miąższu i otoczki żelowej. Warto raz dziennie wstrząsnąć słoikiem.

Po tygodniu wylewamy zawartość słoika (uwaga śmierdzi!) na sitko i dokładnie płuczemy, jednocześnie pozbywając się resztek owocu. Oczyszczone nasiona rozkładamy na talerzyku i suszymy okołu tygodnia. Ważne, żeby pestki były dobrze wysuszone ponieważ inaczej mogą zapleśnieć.

Tak przygotowane nasiona pomidorów przechowujemy w suchym miejscu do kolejnego sezonu. Nasionka warto opisać nazwą odmiany pomidora.

Sposób na nasiona pomidora znaleziono dzięki hasłom:

  • nasiona pomidora
  • nasiona z pestek pomidora
  • pomidor nasiona
  • pomidorki koktajlowe własne nasiona
  • pestki pomidora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *