Mango w doniczce - sadzonka

Mango w doniczce! Jak wyhodować mango z pestki?

Mango w doniczce to możliwe! Roślinę można wyhodować z pestki we własnym domu!

Mango to tropikalne drzewo owocowe pochodzące z Azji, występujące przede wszystkim w Indiach. W naturalnych warunkach drzewo mango osiąga nawet 40 m wysokości. Roślinę można jednak wyhodować w naszych domach ze zwykłej pestki. Z u wagi na fakt, że mango jest drzewem tropikalnym, musi rosnąć w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nie nadaje się do uprawy w ogrodach, ale świetnie czuje się w słonecznych mieszkaniach. W lecie, kiedy na dworze jest ciepło, można wystawić na dwór mango w doniczce.

Jak uprawiać mango w doniczce:

Aby uprawiać mango w domu potrzebna jest pestka owocu, który można po prostu kupić w sklepie z warzywami lub supermarkecie. Najlepiej wybierać owoce, które są najbardziej dojrzałe, lekko miękkie, ale bez śladów gnicia.

Aby posadzić pestkę, należy wydobyć ją z owocu, oczyścić z miąższu i moczyć w wodzie przez ok. 24 godz. Po tym czasie wsadzamy pestkę do doniczki z ziemią (mieszanka ziemi ogrodniczej, torfu i perlitu). Donica musi być duża i musi mieć dobry drenaż. Sadzimy mango spiczastym końcem do góry. Przykrywamy doniczkę folią, np. śniadaniową. W folii trzeba zrobić otwory, przez które będzie uchodził nadmiar pary. Stawiamy doniczkę w ciepłym, słonecznym miejscu. Gdy pojawią się pierwsze listki (po 2 – 4 tyg.) należy zdjąć folię.

Mango najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, blisko okna. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Do nawożenia mango należy używać nawozów organicznych. Polecany jest na przykład biohumus.

Owoc mango na gałązce

Sprawdź, kalia w doniczce – uprawa cantedeskii krok po kroku

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.