Owocujące drzewo mango

Drzewo mango: gdzie rośnie i jak wygląda?

Mango rośnie na drzewach z rodziny męczennicowatych (Anacardiaceae), które są roślinami tropikalnymi i subtropikalnymi. Drzewa mango rosną na obszarach o ciepłym i wilgotnym klimacie, zwłaszcza w Azji Południowej, Afryce i Ameryce Południowej. Mango uznawane jest za narodowy owoc w Indiach, Pakistanie, na Filipinach oraz w Bangladeszu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o drzewach mango!

Jak rosną drzewa mango?

Proces wzrostu mango zaczyna się od nasion, które kiełkują i rozwijają się w młode drzewka. Drzewa mango mogą osiągnąć wysokość do 30 lub 40 metrów, ale zazwyczaj są mniejsze, około 10-20 metrów. W swoim naturalnym środowisku roślina ta kwitnie i owocuje raz w roku. Drzewa mango to roślin długowieczne — niektóre gatunki owocują nawet 300 latach.

Sprawdź, jak rośnie ananas

Jak kwitną i owocują drzewa mango?

Kwiaty mają zapach podobny do konwalii i są niejadalne. Mango rozwija się na drzewach odmian szlachetnych w postaci owoców. Owoce są kuliste lub owalne, zwykle z dużą, pojedynczą pestką w środku, otoczoną mięsistą warstwą. Dojrzałe mango może mieć różne kolory skórki, w zależności od odmiany, ale zazwyczaj jest to czerwone, zielone, żółte lub pomarańczowe. Owoce niektórych gatunków mango mogą ważyć nawet ok. pół kilograma, ale istnieją odmiany o owocach, których waga przekracza kilogram. Dojrzałe mango po prostu spadają z drzew, dlatego w celach spożywczych muszą być zebrane, zanim osiągną pełną dojrzałość.

Owoce mango na drzewie mango
Owoce mango na drzewie / Fot. Canva.com

Gdzie uprawia się drzewa mango?

Drzewa mango są uprawiane w wielu krajach na całym świecie, a owoce są popularne ze względu na swój słodki smak i wartości odżywcze. Uprawa mango wymaga odpowiednich warunków klimatycznych i gleby i opieki. Najlepiej rośnie w tropikach. Poza Azją, uprawy mango można znaleźć także w Meksyku, Brazylii, w USA (Hawaje, Kalifornia i Floryda) oraz w Australii.

Możliwa jest nawet uprawa mango w niektórych regionach o łagodnym klimacie, jeśli stosuje się odpowiednie techniki uprawy. W Europie drzewa mango uprawiane są na niektórych terenach Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie, Andaluzja). Niestety, w Polsce mango możemy uprawiać jedynie w doniczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *