Drony wzbudzają ogromne emocje. Wiele osób marzy o tym, aby chociaż przez chwilę móc nimi polatać. Bardzo długo loty dronami wyjęte były spod jakichkolwiek przepisów. Obecnie wiele się w tym względzie zmieniło. Ci, którzy chcą wykonywać tak zwane loty niskiego ryzyka, również muszą zdobyć odpowiednie uprawnienia. Kategoria A2 na drona to jedna z tak zwanych kategorii otwartych. Zobaczmy na czym polega.
Spis treści
Jakie są zasady lotów z kategorii otwartej?
Kategoria otwarta to – jak wspomnieliśmy we wstępie – loty niskiego ryzyka. Aby je wykonywać, nie jest potrzebne zezwolenie wydane przez ULC. Zgodnie z zasadami tej kategorii loty mogą być wykonywane:
- w zasięgu wzroku operatora bezzałogowego statku powietrznego lub w zasięgu obserwatora;
- w odległości nie więcej niż 120 metrów od najbliższego punktu znajdującego się na ziemi;
- dronem, którego waga nie jest większa niż 25 kilogramów.
W kategorii tej wyróżniamy trzy podkategorie. Jedną z nich jest kategoria A2 na drona.
Na co pozwalają poszczególne kategorie?
W przypadku lotów kategorii A1 możliwe jest wykonywanie lotów nad osobami postronnymi. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązujące aktualnie przepisy nie pozwalają na to, aby dronem wlatywać nad zgromadzenia osób. Kategoria A2 nie pozwala już nie tylko na loty nad zgromadzenia, ale również nad pojedynczymi osobami. Co ważne, mówi ona, że minimalna odległość, jaką dron musi zachować od osób wynosi 30 metrów. Jeśli wyposażony jest on w funkcję ograniczającą prędkość lotu, odległość ta zmniejsza się do 5 metrów. Kategoria A3 jest najbardziej restrykcyjna. Nie pozwala na loty nad osobami i zgromadzeniami osób. Latać można w odległości nie mniejszej niż 150 metrów od terenów o charakterze:
- mieszkaniowym;
- przemysłowym;
- rekreacyjnym;
- użytkowym.
UWAGA: osoby, które nie stosują się do tych ograniczeń muszą liczyć się z możliwością dotkliwej kary.
Kto może starać się o uprawnienia kategorii otwartej?
Trzeba pamiętać, że drony nie są dostępne dla wszystkich. Zgodnie z założeniami kategorii otwartej, a więc również kategorii A2, minimalny wiek pilota, który obsługuje bezzałogowy statek powietrzny to 16 lat. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. I tak nie dotyczy ona lotów w klasie A1, jeśli używany jest do nich dron C0. Chodzi w tym przypadku o to, aby zgodnie z dyrektywą 2009/48/WE uznawany był on za zabawkę. Ograniczenie wiekowe nie obowiązuje także wtedy, jeśli dron został skonstruowany z myślą o użytkowaniu prywatnym, a jego masa startowa nie przekracza 250 kilogramów. Możliwe jest także wykonywanie lotów dronem przez osobę, która nie ukończyła 16 lat, ale wówczas, gdy nadzorowana jest ona przez starszego pilota, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Jest on wówczas odpowiedzialny za to, aby lot odbywał się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Pilotowanie drona to prawdziwa frajda. Warto jednak pamiętać, że dawno przestała to być tylko i wyłącznie zabawa, która nie jest regulowana żadnymi przepisami. Zanim więc sięgniemy po drona, warto dokładnie poznać aktualne rozwiązania prawne i się do nich zastosować. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów.
Masz pytania? Napisz na: biuro@ironsky.pl, zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/
Źródło: Artykuł sponsorowany