Tradycyjny ciśnieniomierz ze stetoskopem

Nietrzymanie moczu i nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną ze względu na globalny charakter. Jedną z dolegliwości, która pojawia się w przebiegu choroby jest nietrzymanie moczu. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadciśnienia, a także jak sobie z nim radzić.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krwionośnego, która objawia się znacznie podwyższonym ciśnieniem krwi. O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy jego wartość po kilkukrotnych pomiarach, na przestrzeni kilku dni bądź tygodni, utrzymuje się na poziomie 140/90 mm Hg lub więcej. Nieleczone nadciśnienie znacznie obciąża serce, a także może być bezpośrednią przyczyną uszkodzenia wielu narządów w organizmie człowieka. Prowadzić może także do zawału serca, udaru mózgu, a także śmierci. 

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

W większości przypadków niemożliwe jest precyzyjne określenie, co jest przyczyną pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Można jednak wyróżnić kilka czynników, które niewątpliwie mają wpływ na pojawienie się i pogłębianie schorzenia. 

Nadciśnienie tętnicze uznane zostało za chorobę cywilizacyjną. Oznacza to, że jej przyczyn szukać należy przede wszystkim w szybkim rozwoju cywilizacji i prowadzonym przez większość osób stylu życia. Do czynników zwiększających szansę na zachorowanie zaliczyć można m.in. otyłość, nieodpowiednią dietę bogatą w tłuszcze, spożywanie dużych ilości soli, brak aktywności fizycznej. Często przyczyną choroby są także uwarunkowania genetyczne, permanentny stres, spożywanie dużych ilości alkoholu i papierosów. 

Objawy nadciśnienia tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego w początkowej fazie nie są widoczne. Choroba przebiega bezobjawowo, ale nie oznacza to, że w tym czasie nie sieje spustoszenia w organizmie. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować ciśnienie i często przeprowadzać jego pomiar. 

U niektórych osób mogą jednak pojawić się niepokojące objawy, które mogą wskazywać na chorobę. Zaliczyć do nich można kołatanie serca, zawroty głowy, bezsenność, a także obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej. 

Ze względu na fakt, że nadciśnienie tętnicze negatywnie wpływa na pracę nerek, wśród dość nietypowych objawów wyróżnić można m.in. nietrzymanie moczu (NTM). Jest to uciążliwa i dla wielu osób wstydliwa dolegliwość, która nieleczona stale się pogłębia, skutecznie odbierając radość życia. W przypadku zaobserwowania u siebie niekontrolowanego wycieku moczu, najlepiej jest niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie. 

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu? 

Mimowolne i niekontrolowane popuszczanie moczu to częsty powód rezygnowania z codziennych aktywności. Aby czuć się pewnie i komfortowo w każdej sytuacji, marka URITAM wprowadziła na rynek innowacyjny produkt – tampony na nietrzymanie moczu. Wykonane zostały z higienicznej i bezpiecznej pianki PVA i dostępne są w 5 rozmiarach. Wygodne, skuteczne, niewidoczne i niewyczuwalne pod bielizną sprawdzą się w każdych warunkach – na randce, treningu i basenie. Tampony na nietrzymanie moczu pomogą przywrócić kobietom pewność siebie i radość życia! 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *