Czy w ciąży można jeść krewetki i inne owoce morza?

Owoce morza w ciąży. Czy w ciąży można jeść ostrygi, krewetki lub homary?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, kiedy szczególną uwagę przywiązuje nie tylko do własnego zdrowia, ale też do zdrowia nienarodzonego dziecka. Ważnym czynnikiem, który wpływa na kondycję mamy i rozwój dziecka jest oczywiście dieta. Okazuje się, że w ciąży musimy zwracać większą uwagę, na produkty, które włączamy do diety i wiąże się z tym wiele mitów i stereotypów. Między innymi często pojawiają się pytania, czy w ciąży można jeść owoce morza. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące spożywania ostryg, krewetek i kalmarów w ciąży!

Dlaczego warto jeść owoce morza?

Owoce morza cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Krewetki, mule, ostrygi, kalmary, homary lub inne kraby coraz częściej goszczą na naszych stołach i zachwycają nas smakiem w daniach kuchni orientalnej i śródziemnomorskiej. Owoce morza możemy jeść na surowo lub gotowane, smażone, pieczone albo grillowane. Te produkty są bogatym źródłem białka, żelaza, cynku i innych składników odżywczych, które korzystnie oddziałują na nasz organizm. Czy jednak owoce morza można jeść w ciąży? Na ten krąży wiele informacji dlatego, zanim sięgniemy po ostrygę będąc w ciąży, warto wiedzieć, czy nie zaszkodzi ona zdrowiu naszemu i naszego dziecka. 

Czy w ciąży można jeść owoce morza?

Tak, w ciąży można jeść owoce morza, ale istnieją pewne wytyczne dotyczące ich spożycia. Owoce morza, takie jak krewetki, homary, mule, homary i kalmary są bezpieczne do spożycia w ciąży, o ile są odpowiednio przygotowane — przede wszystkim ugotowane, upieczone uduszone lub usmażone. Surowe owoce morza, takie jak surowe ostrygi czy krewetki, mogą zwiększać ryzyko zatrucia pokarmowego związanego z bakteriami lub wirusami, które mogą znajdować się w tych produktach. Dlatego w ciąży należy unikać spożywania surowych skorupiaków i upewnić się, że wszystkie owoce morza, które je przyszła mama, są dobrze ugotowane.

Sprawdź, jak podawać owoce morza

Czy w ciąży można jeść ostrygi?

Wiele przyszłych matek ma wątpliwości co do spożywania ostryg oraz małży w ciąży. Nie ma przeciwwskazań do jedzenia ostryg w czasie ciąży, pod warunkiem że są one świeże i odpowiednio ugotowane. Podobnie możemy jeść małże, przegrzebki i mule. Ważne jest jednak, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub położną.

Ostryga piekąca się na grillu
Grillowana ostryga / Fot. Canva.com

Krewetki w ciąży

Będąc w ciąży, możemy także pozwolić sobie na dania z krewetkami, oczywiście pod warunkiem, że krewetki będą ugorowane lub usmażone. Warto włączyć je do diety, ponieważ są niskokaloryczne, a przy tym bogate w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. 

Grillowane ostrygi można jeść w ciąży
Grillowane ostrygi można jeść w ciąży / Fot. Canva.com

Gdzie kupować owoce morza, które można bezpiecznie jeść w ciąży?

Ważne jest również, aby kupować owoce morza od sprawdzonych źródeł, przechowywać je w odpowiednich warunkach i zrezygnować z ich spożycia, jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki nieświeżości, takie jak zmiana koloru, zapachu lub wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *