Panierowanie mięsa: Jak przygotować mięso do smażenia w panierce

Panierowanie to jeden z najbardziej popularnych sposobów przygotowywania mięsa w naszej kuchni. Kotlet schabowy, filet z kurczaka, kotlety mielone – te wszystkie potrawy to właśnie mięso w panierce. Jak zatem zabrać się za panierowanie mięsa?

Panierowanie mięsa

Panierowanie mięsa

Panierowanie to zamaczanie posolonego mięsa w rozbełtanym jajku i obtaczanie go w panierce. Może nią być mąka, bułka tarta, pokruszone grzanki, pokruszone płatki kukurydziane, kasza manna, mielone orzechy, ziarno sezamowe itp. Do panierowania także można używać panierek mieszanych na przykład bułki tartej z orzechami albo mąki z grzankami. Dla lepszego efektu można mięso panierować podwójnie, a nawet kilkakrotnie na przykład w mące, jajku i bułce, czyli jak do popularnego schabowego.

Mięso panierowane trzeba smażyć na średnio gorącym tłuszczu i podawać zaraz po usmażeniu. Wówczas panierka jest chrupiąca, natomiast podczas przechowywania wilgotnieje, mięknie i robi się niesmaczna.  Do smażenia mięsa używa się tłuszczy o wysokiej temperaturze dymienia. Może to być olej rzepakowy i smalec. Podczas przygotowania niektórych potraw, na przykład sznycla cielęcego, pod koniec smażenia można dla uzyskania ładnego zapachu dodać trochę masła.

Zobacz, jak zrobić panierkę do kurczaków KFC!