Żur kiszony na mące żytniej, to klasyka kuchni staropolskiej! Świetnie smakuje zimą podawany z podsmażaną kiełbasą i jajkiem na twardo. Doskonały jest także w wersji postnej – z dodatkiem odrobiny chrzanu. Zakiszony żur można bez problemu kupić w osiedlowym sklepiku i supermarkecie, ale można także zakisić żurek w domu i mieć go zawsze pod ręką!
Jak zakisić żurek – potrzebne składniki
100 gramów mąki żytniej z otrębami na jeden litr przegotowanej wody
skórka z kromki razowego chleba
posiekany ząbek czosnku
przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie i roztarty kminek.
Wszystkie składniki łączymy ze sobą w naczyniu (najlepiej kamionkowym garnku lub słoiku) i zostawiamy na tydzień, przykryte lnianą ściereczką, w temperaturze pokojowej.
Po ukiszeniu wlewamy żurek do przygotowanego wywaru i gotujemy dalej według przepisy. Zostawiamy odrobinę zakwasu w słoiku, który chowamy do lodówki. Gdy będziemy ponownie kisić żurek do tej resztki zakwasu wystarczy dodać 5 czubatych łyżek mąki żytniej i dolać kolejny 1 litr ciepłej wody i odstawić na parę dni w ciepłe miejsce.
Zobacz także: Jak ugotować rosół? Przepis na idealny rosół, Jak ugotować makaron, żeby się nie sklejał, Jak przygotować mięso do smażenia w panierce, Jak mrozić śliwki, Jak suszyć pietruszkę na zimę