Najlepszy nawóz dla roślin? Naturalny! Do zasilania uprawy w ogrodzie i w doniczkach możesz wyprodukować swój własny, ekologiczny, darmowy nawóz, czyli właśnie kompost z bioodpadów. Wytwarzanie kompostu domowymi metodami nie jest nową modą; drewniane pryzmy są obecne w obejściach gospodarskich od niepamiętnych czasów. Dziś oprócz nich dostępne są również specjalne, gotowe kompostowniki.
“Kompostowaniem interesuje się coraz więcej osób, nie tylko posiadacze dużych ogrodów. Organiczny recykling, czyli utylizacja i ponowne wykorzystanie odpadów sprawdza się też w uprawie roślin doniczkowych. W naszym sklepie, oprócz ogrodowych kompostowników, mamy też eleganckie modele kuchenne, które bardzo często wędrują do klientów mieszkających w dużych miastach” – zauważa nasza rozmówczyni ze Sklepu Kwiecistego.
Spis treści
Otwarte kompostowniki ogrodowe
Kompostownik otwarty budową przypomina skrzynię bez dna, przy czym jego ściany nie są pełne. Ten tradycyjny typ zbiornika do kompostowania najczęściej zbudowany jest z drewna. Konstrukcję nośną tworzą pionowe narożniki wkopane w glebę; do nich poziomo przybija się deski lub – co jest wygodniejszym rozwiązaniem – stare palety.
Stworzenie otwartego kompostownika nie jest szczególnie wymagające ani czasochłonne, ale ma kilka poważnych wad. Po pierwsze, otwarta pryzma nadaje się wyłącznie do kompostowania pasywnego (zimnego), które trwa bardzo długo. Na gotowy nawóz trzeba poczekać co najmniej rok. Po drugie, otwarty zbiornik z fermentującymi odpadami szpeci ogród. Nawet jeśli uda się go schować w niewidocznym kącie działki, zachodzi ryzyko, że będzie unosił się z niego nieprzyjemny zapach.
Zamknięte kompostowniki ogrodowe
Nowoczesne, prefabrykowane kompostowniki ogrodowe są rozwiązaniem wszystkich wymienionych wyżej problemów. Zamknięty kompostownik zapewnia idealne warunki do rozkładu biomasy, dzięki czemu nawóz można uzyskać nawet kilka razy w ciągu roku. Tak duża efektywność jest możliwa dzięki wzrostowi temperatury i wilgotności do wartości inicjujących kompostowanie aktywne.
Kompostowniki zamknięte produkowane są z lekkich, ale bardzo trwałych tworzyw sztucznych. Twardy, odporny na wilgoć materiał ułatwia czyszczenie i sprawia, że ten praktyczny element wyposażenia nie psuje estetyki ogrodu. Kompostowniki tego typu produkowane są w neutralnych kolorach (np. zieleń, brąz, czerń), co ułatwia wkomponowanie ich w otoczenie. Dostępne w różnych rozmiarach i przystępnych cenach, stanowią świetną alternatywę dla drewnianych, kłopotliwych w utrzymaniu pryzm.
Źródło: Artykuł sponsorowany