Drzewko kumkwatu w doniczce. Jak uprawiać kumkwaty w domu?

Jak uprawiać kumkwat w doniczce? Uprawa drzewka kumkwatu krok po kroku

Uprawa kumkwatu w doniczce to nie lada wyzwanie, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może przynieść wiele radości i satysfakcji. Jak uprawiać drzewko kumkwatu w doniczce? Oto najważniejsze zalecenia i zasady dotyczące domowej uprawy kumkwatów – podłoże, stanowisko, podlewanie i nawożenie tych egzotycznych roślin. 

Skąd pochodzi kumkwat i jak rośnie w naturze?

Kumkwaty to najmniejsze wśród cytrusów i jak większość tych owoców pochodzą z Azji. W połowie XIX wieku angielski botanik Robert Fortune sprowadził gatunek do Europy. Od jego nazwiska wywodzi się łacińska nazwa kumkwatu – Fortunella

W naturze kumkwaty dorastają do pięciu metrów wysokości, ale jako rośliny ozdobne zwykle nie osiągają wysokości półtora metra. Wyglądem przypominają inne drzewa cytrusowe z owalnymi, wiecznie zielonymi liśćmi. Przy odpowiedniej pielęgnacji duże, pachnące kwiaty kumkwatu pojawiają się przez dwa do trzech tygodni w okolicach lipca lub sierpnia. Z tych kwiatów później rozwijają się małe pomarańczowe owoce, które są niezwykle smaczne i orzeźwiające.

Sprawdź, jak rosną ananasy

Jak uprawiać kumkwat w doniczce?

Kumkwat to piękne drzewo cytrusowe, które możemy z powodzeniem uprawiać w doniczce w domu. Roślinę najlepiej nabyć w centrum ogrodniczym. Oto kilka wskazówek, jak sadzić u dbać o drzewko kumkwatu w donicy.

Stanowisko dla kumkwatu w doniczce

Kumkwat potrzebuje dużo słońca i jasnego światła, dlatego najlepiej ustawić go w słonecznym miejscu, np. na południowym parapecie. Latem roślinę możemy wystawić na balkon lub taras, ale należy chronić ją przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Zimą kumkwat preferuje chłodniejsze miejsce, o temperaturze około 10-12°C.

Sprawdź: drzewo liczi w domu

Jakie podłoże lubią kumkwaty?

Do uprawy kumkwatu używamy żyznej i przepuszczalnej ziemi. Dobrze sprawdzi się gotowa mieszanka do cytrusów lub samodzielnie przygotowane podłoże z ziemi kompostowej, piasku i perlitu w proporcjach 2:1:1.

Podlewanie kumkwatu w doniczce

Kumkwat podlewamy regularnie, ale umiarkowanie. Unikamy przesuszania ziemi, jak i nadmiernego podlewania (woda stojąca w podstawce), które może prowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej podlewać roślinę, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Do podlewania drzewka używamy miękkiej, odwapnionej wody w temperaturze otoczenia (nigdy zimnej, prosto z kranu).

Owocujące kumkwaty w donicach ustawione w słonecznym miejscu
Owocujące kumkwaty w donicach / Fot. Canva.com

Nawożenie

Drzewka kumkwatu w doniczkach nawozimy od wiosny do jesieni nawozem do cytrusów, który stosujemy co 2-3 tygodnie. Zimą nie nawozimy rośliny.

Czy kumkwaty trzeba przycinać?

Kumkwat można przycinać wiosną lub latem. Przycinanie polega na usuwaniu suchych, chorych i pękających pędów. Można również lekko skrócić pędy, aby nadać roślinie pożądany kształt.

Przesadzanie drzewek kumkwat

Młode kumkwaty przesadzamy co roku, wiosną. Starsze rośliny przesadzamy co 2-3 lata. Do przesadzania należy użyć doniczki o jeden rozmiar większej niż poprzednia.

Zbiór owoców z drzewek kumkwatu w doniczkach

Drzewka kumkwatu hodowane w doniczkach po kilku latach odpowiedniej uprawy owocują — podobnie jak pomarańcze  lub cytryny. Rośliny kwitną w środku lata, a owoce kumkwatu dojrzewają jesienią i zimą. Dojrzałe owoce są pomarańczowe i lekko miękkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *