Kwitnąca strelicja w mieszkaniu

Przesadzanie strelicji. Kiedy i jak przesadzamy strelicje?

Strelicja to piękna roślina doniczkowa, która zachwyca oszałamiającymi kwiatami, przypominającymi rajskie ptaki. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby nagrodzić właściciele zdrowym wzrostem i kwitnieniem. Poza odpowiednim stanowiskiem, podlewaniem i nawożeniem, roślina wymaga też przesadzania. Sprawdź, co warto wiedzieć o przesadzaniu strelicji. 

Kiedy najlepiej przesadzać strelicję?

Strelicja to roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji lubi się rozrastać i osiąga naprawdę imponujące rozmiary, dlatego od czasu do czasu wymaga przesadzania. Skąd wiemy, że trzeba przesadzić strelicję? 

Strelicje lubią “ciasne doniczki”, dlatego rośliny przesadzamy dopiero w momencie, w którym korzenie wyraźnie przerastają otwory drenażowe donicy, bądź bryła korzeniowa silnie rozpiera ścianki pojemnika. Najczęściej taki zabieg przesadzania strelicji wykonujemy co 2–3 lata przed kwitnieniem.

Najlepszy czas na przesadzanie roślin to wczesne godziny poranne lub wieczorne. Dzięki temu rośliny nie są narażona na ostre słońce, które mogłyby nie przysłużyć się okazom, które są na etapie adaptacji do nowych warunków.

Przesadzanie strelicji - zabieg wykonujemy, gdy roślina przerośnie doniczkę
Przesadzanie strelicji – zabieg wykonujemy, gdy roślina przerośnie doniczkę / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Do jakiej ziemi przesadzamy strelicję?

Rośliny zawsze sadzimy do pojemnika z drenażem. Strelicja dobrze będzie się czuć w podłożu żyznym, wzbogaconym o piasek i glinę, dość ciężkim, lecz przepuszczalnym. Do uprawy strelicji najlepsze będą duże, cylindryczne i stabilne donice, które będą w stanie udźwignąć ciężar roślin o tak imponujących rozmiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *