Szkodniki w ogrodzie: Myszy, krety, nornice

Każdy właściciel ogrodu zna ten problem – ogrodowi szkodnicy na czterech łapach czyli myszy, nornice i krety. Niszczą zieleń i grządki, uszkadzają korzenie i cebulki, zakładają gniazda w pomieszczeniach gospodarczych, przenoszą choroby. Poradzimy, jak pozbyć się niechcianych gości z naszego ogrodu lub działki. aby cieszyć się odpoczynkiem w otoczeniu roślin.

Szkodniki w ogrodzie: krety

Kret to najbardziej popularny szkodnik ogrodowy – odpowiada za niszczenie trawników oraz cebulek i korzeni roślin. Dodatkowo jego pożywienie stanowią często dżdżownice, które naturalnie poprawiają jakość gleby. Działalność kreta nie dość, że pogarsza jakość ziemi w naszym ogrodzie to jeszcze jej efektem są kopce, które niszczą trawę i utrudniają koszenie. Często też przysypują ziemią rośliny lub całkowicie je niszczą. Niestety krety nie zapadają w zimowy sen, a więc trzeba pamiętać o ochronie przed nimi przez cały rok.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Przede wszystkim warto wykorzystać czuły węch i słuch tego zwierzęcia. W tym celu można wykorzystać gotowe środki ze sklepu lub przygotować je we własnym zakresie. Po pierwsze do wydrążonych korytarzy wsypuje się specjalne preparaty zapachowe kupione w centrum ogrodniczym lub wlewa się wodę z czosnkiem. Dodatkowo można wykorzystać elektroakustyczny odstraszacz, który umieszcza się w wylocie korytarza. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest sadzenie intensywnie pachnących roślin i kwiatów, np. aksamitek, lawendy, czosnku lub bazylii.

Sprawdź, co to jest deratyzacja

Szkodniki w ogrodzie: myszy i nornice

Popularne myszy również mogą stanowić duży problem dla właścicieli ogrodów. Myszy polne, zaroślowe lub nornice pojawiają się najczęściej w poszukiwaniu pożywienia. Buszując w naszych uprawach niszczą korzenie roślin, uszkadzają cebulki, a zimą obgryzają korę drzew i krzewów. Aby się ich pozbyć możemy użyć trutki na szczury i myszy. Warto też, jak w przypadku kretów posadzić intensywnie pachnące rośliny – czosnek ozdobny lub koronę cesarską.

Aby nie dopuścić do osiedlenia się gryzoni w naszym ogrodzie należy pozbywać się wszystkich pozostałości roślin, owoców lub warzyw. Regularnie kosić trawnik i zadbać o osłonę drzewek w okresie zimowym.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.