Nornica w ogrodzie. Jak pozbyć się tych gryzoni?

Czego nie lubią nornice i jak pozbyć się tych gryzoni z ogrodu?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się nornic z ogrodu. Przedstawiamy sposoby na nornice bez wykorzystania środków chemicznych. Jest to mniej efektywna metoda, ale na pewno bardziej humanitarna i bardziej przyjazna dla środowiska. Sprawdź, czego nie lubią nornice i jak pozbyć się tych szkodników z ogrodu.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu bez stosowania środków chemicznych?

Nornice to małe gryzonie, które potrafią być prawdziwą udręką dla ogrodników. Te niewielkie zwierzęta niszczą rośliny ogrodowe na dwa sposoby. Przede wszystkim podgryzają korzenie i zjadają cebule oraz kłącza roślin, w wyniku czego rośliny po prostu usychają. Nornice drążą też tunele pod ziemią (podobnie jak krety), a przez to niszczą system korzeniowy roślin i przyczyniają się do osłabienia gleby. 

Z tego powodu ogrodnicy starają się na wszelkie sposoby pozbyć nornic ze swoich działek. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się nornic z ogrodu, niektóre bardzo radykalne. W tym artykule skupimy się na sposobach na nornice bez wykorzystania środków chemicznych. Jest to mniej efektywna metoda, która wymaga czasu i większego zaangażowania, ale na pewno bardziej humanitarna i przyjazna dla środowiska. 

Nornica zjada owoce jeżyny
Nornica zjada owoce jeżyny / Fot. Canva.com

Czego nie lubią nornice? Jak odstraszać nornice bez chemii

Metody naturalne odstraszania nornic mogą wymagać więcej czasu i cierpliwości niż chemiczne, ale również są skuteczne. Przede wszystkim nornice możemy odstraszać zapachami. Nornice nie lubią ostrych zapachów (np. kawy, cynamonu, olejku rycynowego), a także roślin, które takie aromaty wydzielają naturalnie. 

Sprawdź, jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie

Również domowe zwierzęta mogą być pomocne w odstraszaniu tych gryzoni – nornice unikają miejsc, gdzie czują zapach psów i kotów. Dlatego dobrze jest pozwolić psu biegać po ogrodzie. Domowych kotów jednak nie puszczamy do ogrodu, gdyż poza nornicami mogą zabijać ptaki i inne pożyteczne zwierzęta.

Dodatkowo warto niszczyć kopce i wejścia do tuneli nornic. To zniechęci je do przebywania w ogrodzie. Pomocna w zwalczaniu nornic będzie również siatka – taka sama jak w przypadku kretów.

Jaki zapach odstrasza nornice?

Nornice posiadają dobry węch, dzięki któremu wyczuwają wiele zapachów. Dlatego mocne zapachy mogą odstraszać te gryzonie. Od pozbycia się nornic możemy wykorzystać np. olejek rycynowy, cynamon lub kawę. Przyprawy, fusy z kawy lub tampony z olejkiem rycynowym umieszczamy przy wejściach do tuneli oraz w samych tunelach. Możemy też posadzić rośliny, które wydzielają aromat drażniący te gryzonie.

Sprawdź, jakie szkodniki niszczą ogrody

Jakie rośliny odstraszają nornice?

Nornice nie lubią roślin o intensywnym zapachu, dlatego warto posadzić je w ogrodzie. Do najskuteczniejszych roślinnych odstraszaczy należą mięta, rumianek, korona cesarska, czarna porzeczka, czosnek niedźwiedzi oraz inne czosnki, a także czarny bez i wawrzynek wilczełyko – uwaga, te krzew jest trujący!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *