Plastikowe butelki po napojach możemy wykorzystać jak doniczki lub mini szklarnie

Jak wykorzystać plastikowe butelki w ogrodzie?

Plastikowe butelki to powszechny odpad, który można wykorzystać na wiele sposobów w ogrodzie. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie takich butelek. Dzięki temu zminimalizujemy ilość śmieci i w praktyce zastosujemy zasady “zero waste”.

Plastikowe butelki – zmora współczesnego świata

Butelki plastikowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów odpadów na świecie. Produkcja i utylizacja butelek plastikowych ma negatywny wpływ na środowisko, dlatego warto ograniczać ich zużycie i szukać sposobów na ponowne ich wykorzystanie. Zgodnie z duchem filozofii “zero waste” możemy starać się znaleźć nowe zastosowanie dla zużytych opakowań oraz butelek plastikowych i ponownie je wykorzystać. 

Ważne! Plastikowe butelki po napojach nie nadają się do trzymania w nich wody do picia, ani do kiszenia ogórków! Ale możemy wykorzystać je ponownie w ogrodzie!

Sprawdź, jak wykorzystać stary rower? Zrób kwietnik!

Jak wykorzystać plastikowe butelki w ogrodzie?

Doskonałym miejscem, w którym po raz kolejny możemy użyć plastikowych butelek, jest ogród. Oto tylko kilka pomysłów na wykorzystanie tego odpadu na działce lub w ogrodzie. Dzięki kreatywności możemy wymyślić wiele innych zastosowań dla plastikowych opakowań i dać im nowe życie. Później oczywiście wyrzucamy je zgodnie z zasadami segregacji odpadów.

Plastikowa butelka wykorzystana jako doniczka
Plastikowa butelka wykorzystana jako doniczka / Fot. Canva.com

Zraszacz ogrodowy z butelki PET

Plastikowa butelka może być wykorzystana jako zraszacz ogrodowy. Wystarczy wyciąć w niej małe otwory i przymocować do niej wąż ogrodowy. Ogród najlepiej podlewać deszczóką.

Plastikowa buteka – konewka

Plastikowa butelka może być wykorzystana jako konewka. Wystarczy wyciąć dno butelki i przymocować do niej uchwyt. Możemy też po prostu podlewać rośliny używać takiej butelki.

Mini szklarnie z plastikowych butelek

Plastikowe butelki można wykorzystać do stworzenia mini szklarni. Wystarczy wyciąć w nich dno i przykryć rośliny. Wielkość butelek dopasowujemy do wielkości roślin. Sprawdzą się zarówno butelki o pojemności 1,5 l jak i te 5 l.

Zbiornik na deszczówkę

Plastikowe butelki, szczególnie te większe z uchwytem, możemy wykorzystać do zbierania deszczówki.

Systemy nawadniania z plastikowych butelek 

Butelki PET można wykorzystać do stworzenia prostych systemów nawadniania. Wystarczy odciąć dna, napełnić butelki wodą i ustawić je w ziemi szyjką w dół wokół roślin. Woda będzie stopniowo uwalniana do gleby, zapewniając roślinom stały dostęp do wody.

Plastikowa butelka – karmnik dla ptaków

Plastikowa butelka może być wykorzystana jako karmnik dla ptaków. Wystarczy wyciąć w niej otwory, wsypać ziarna i zawiesić na drzewie. Drugi sposób to przecięcie butelki i wypełnienie części naturalnym tłuszczem bez soli z zatopionymi ziarnami i nasionami. Taki karmnik wieszamy na gałęzi. Z pewnością skorzystają z niego sikorki.

Mnożarka do ukorzeniania roślin z butelki PET

Plastikowa butelka może być wykorzystana jako mnożarka do ukorzeniania roślin. Wystarczy przeciąć butelkę, umieścić w niej sadzonkę i podlać.

Rozsadnik z rozciętych butelek PET
Rozsadnik z rozciętych butelek PET / Fot. Canva.com

Narzędzia ogrodowe z butelek 

Butelki PET można wykorzystać do wykonania różnych narzędzi ogrodniczych, takich jak siewniki, zraszacze i wiadra.

Dekoracje ogrodowe z plastikowych butelek

Plastikowe butelki można wykorzystać do stworzenia różnych elementów dekoracyjnych do ogrodu, takich jak kwietniki, lampy i fontanny.

Doniczki do roślin

Plastikowe butelki można wykorzystać jako doniczki do roślin. Wykonujemy je przez rozcięcie butelki. Takie doniczki możemy ustawiać lub wieszać.

Rośliny ozdobne w doniczkach z plastikowych butelek
Rośliny ozdobne w doniczkach z plastikowych butelek / Fot. Canva.com

Butelki PET w ogrodzie – sposób na wykorzystanie odpadów

Butelki PET to popularny rodzaj plastiku, który można wykorzystać w wielu różnych celach, w tym w ogrodzie.  Wykorzystanie butelek PET w ogrodzie to świetny sposób na recykling odpadów i zaoszczędzenie pieniędzy. Jest to również sposób na nadanie ogrodowi osobistego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *