Budleja to piękny, słodko pachnący krzew, który swoją oszałamiającą wonią zwabia setki owadów. tym motyli. Dlatego nazywany jest też motylim krzewem. Budleja w ogrodzie to gwarancja obecności tych pięknych owadów. Oto wskazówki jak podlewać, pielęgnować i przesadzać budleję, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o motylim krzewie w ogrodzie.
Spis treści
Budleja w ogrodzie
Jeśli szukasz kolorowego, trwałego krzewu, który dodatkowo przyciągnie motyle i inne owady zapylające do ogrodu, rozważ posadzenie budlei. Budleja Dawida, omżyn, powszechnie znana jako motyli krzew, w naszych warunkach może dorastać do 2-3 m wysokości, dostępne są jednak odmiany, które nie przekraczają 1 m. Krzew kwitnie w lipcu lub nawet w sierpniu i okrywa się kiściami kwiatów, wybarwionych od koloru jasno różowego do ciemno fioletowego i niebieskiego. Budleje pięknie prezentują się na trawnikach lub jako drugi lub trzeci rząd rabat kwiatowych.
Jak uprawiać budleję?
Budleja ma wiele zalet, oprócz przyciągania motyli i pszczół do ogrodu, pięknie się prezentuje i pachnie, dodatkowo jest łatwa w uprawie i, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, kwitnie rok po roku.
Sadzenie motylego krzewu
Omżyn to roślina, która lubi słońce i wilgoć. Dlatego motyli krzew sadzimy w pełnym słońcu. Buddleia potrzebuje przynajmniej sześciu godzin słońca dziennie, ale im więcej, tym lepiej. Najlepsza będzie gleba gliniasto-piaszczysta, łatwo nagrzewająca się wiosną.
Do sadzenia najlepsze są roczne lub dwuletnie rośliny, które sadzimy w kwietniu. Sadząc budleję, wykopujemy otwór o szerokości co najmniej dwa razy szerszej od średnicy kuli korzeniowej i tej samej głębokości. Sadzimy roślinę, zasypujemy ziemią, wszystko ubijamy i oczywiście podlewamy.
Pielęgnacja budlei w ogrodzie
Omżyn to krzew, który warto przycinać, dzięki temu będzie miał regularny kształt i wytworzy więcej kwiatów. Zabieg cięcia wykonujemy w maju, po ustąpieniu ostatnich przymrozków.
Kiedy podlewać budleję? Motyli krzew potrzebuje wilgoci, zatem latem konieczne jest jego podlewanie. Przy dużej ekspozycji na słońce i długotrwałych upałach, motyli krzew trzeba podlewać nawet codziennie. Aby uchrnoć roślinę przed zbyt szybkim parowaniem wody z podłoża, warto obłożyć ją warstwą ściółki lub przekompostowanej kory. Uchroni nas to również przez rozrostem chwastów. Warstwa ściółki dodatkowo zabezpieczy krzew zimą, gdy grozi mu przemarznięcie korzeni.
Motyli krzew traci liście po pierwszych przymrozkach. Wówczas podsypujemy roślinę dodatkową warstwą ściółki lub kopczykujemy, a pędy okrywamy agrowłókniną. Wiosną, po ustąpieniu przymrozków, odgarniamy ściółkę lub ziemię i usuwamy agrowłókninę. W maju przycinamy.
Majątek niektórych przekracza wartość do której potrafią liczyć. Myślą o zemście zamiast umysł Ćwiczyć…