Motyle w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli przydomowych ogródków, a także balkonów. Te piękne owady nie tylko są wspaniałą ozdobą, ale także zapylają rośliny. Jak zwabić motyle do ogrodu lub na balkon? Wystarczy zadbać o posadzenie odpowiednich roślin w słonecznym miejscu, przede wszystkim kwiatów i czekać, aż te delikatne owady odwiedzą nasze grządki i donice.
Spis treści
Motyle w ogrodzie
W Polsce występuje ok. 160 gatunków motyli dziennych. Oczywiście ich występowanie uzależnione jest od regionu kraju oraz miejscowych warunków. W zależności od pory roku, w naszych ogrodach pojawiają się różne gatunki motyli – wiosną jako pierwsze przylatują cytrynki i wraz ze wzrostem temperatury pojawiają się kolejne gatunki – rusałki (rusałka pawik, rusałka pokrzywnik, rusałka admirał, rusałka osetnik czy rusałka żałobnik), rusałkowate, modraszki oraz pazie, w tym paź królowej i paź żeglarz. Aby zapewnić sobie obecność motyli w ogrodzie należy przygotować ogród dla osobników dorosłych oraz dla larw motyli, popularnie nazywanych gąsienicami.
Ogród przyjazny motylom
Ogród przyjazny motylom powinien zapewnić odpowiednie warunki owadom na każdym etapie ich rozwoju, czyli od złożenia jaj, przez postać larw (tzw. gąsienic), aż do dorosłych owadów. Na każdym etapie motyle potrzebują odpowiednich roślin oraz nasłonecznienia do właściwego rozwoju.
WAŻNE! W ogrodzie przyjaznym motylom nie stosujemy sztucznych nawozów ani środków ochrony roślin!
Chwasty w ogrodzie dla motyli
Złożenie jaj to początek życiowej drogi motyla. Aby owady mogły się rozmnażać muszą znaleźć dogodne miejsce na złożenie jaj. Motyle w tym celu najczęściej wybierają… chwasty, takie jak popularne pokrzywy! Dlatego obecność pokrzywy w ogrodzie wbrew pozorom jest wskazana. Dlatego warto wygospodarować miejsce na “chwastowisko”, gdzie znajdą się dzikie rośliny przyjazne motylom ale także pszczołom. Obok pokrzyw można pozwolić także, na występowanie szczawiu, rdestu oraz popularnych mleczy.
Chwasty to również idealna pożywka dla postaci larwalnej motyli, czyli tzw. gąsienic. Żarłoczna gąsienica potrafi być ogrodowym szkodnikiem, jednak gdy wygospodarujemy miejsce z odpowiednimi roślinami, gąsienice zaspokoją apetyt liśćmi chwastów. W tej roli doskonale sprawdzą się wspomniane już pokrzywy, które szczególnie lubią rusałki, a także łopian, żmijowiec i osty.
Dorosłe osobniki odżywiają się nektarem kwiatów i tu zaczyna zaczyna się pole do popisu dla domowych ogrodników, przy tworzeniu pięknych rabat z kwitnących kwiatów oraz krzewów.
Jak zwabić motyle do ogrodu
Motyle zwabimy do ogrodu przede wszystkim zapachem, a także kolorem roślin. Często można zauważyć motyle przysiadające na kwiatach, ale nie tylko na kwiatach. Często te piękne owady potrzebują odpoczynku i wygrzewania się na słońcu. Motyle lubią miejsca osłonięte przed silnym wiatrem, słoneczne, ciepłe i zaciszne.
Popularne kwiaty, które wabią motyle
Motyle wabią barwne kwiaty. Dlatego w ogrodzie dla motyli szczególnie pożądane kolory kwiatów to czerwony, żółty, pomarańczowy, fioletowy i różowy. Taka gama kolorów pozwala na tworzenie pięknych rabat, które nie tylko przyciągną motyle, ale także ozdobią nasz ogród.
Rośliny ogrodowe przyjazne motylom
Oto kilka popularnych roślin, które warto posadzić w ogrodzie, aby zwabić tam motyle:
- lewkonia,
- floksy,
- cynie,
- jeżówka,
- pierwiosnek,
- sasanka alpejska,
- forsycja pośrednia,
- krwawnik,
- lawenda,
- fiołek wonny,
- wrzos pospolity,
- astry jesienne (marcinki),
- budleja Dawida.