Kafir lub kafffir to słowo, które często pojawia się w kontekście dań kuchni tajskiej. Czym jest kaffir, do czego stosuje się ten składnik i jakie ma właściwości? Sprawdź, co warto wiedzieć o kafirze.
Spis treści
Co to jest kaffir?
Słowo „kafir” może odnosić się do dwóch produktów używanych w kuchni Azji Południowo-Wschodniej. Pierwszym z nich są suszone liście limonki, popularnie wykorzystywane w kuchni tajskiej i indonezyjskiej. Ich charakterystyczny aromat składa się z nut cytrynowych, limonkowych i mandarynkowych. Drugim znaczeniem jest nazwa tajskiego owocu, przypominającego limonkę, który jest niezbędnym składnikiem wielu potraw tajskich i indonezyjskich. W kuchni wykorzystuje się nie tylko owoce, ale również liście. “Kafir” to także pogardliwe określenie osoby ciemnoskórej używane w Afryce Południowej i na Jamajce.
Sprawdź, co to jest yuzu
Jak wyglądają owoce limonki kaffir?
Limonka kaffir, czyli papeda, nazywana jest także dziką limonką lub tajską limonką. Kafiry to małe owoce, przypominające limonkę, które są niezbędnym składnikiem wielu tajskich i indonezyjskich dań. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych limonek, owoce kaffiru są zwykle rzadziej stosowane w kuchni.
Do doprawiania potraw używa się ich soku i skórki. Owoce te mogą być dodawane do dań mięsnych i wegetariańskich, takich jak curry, gulasze, zupy i sałatki. Można je również dodać do deserów, takich jak syropy cukrowe, mleko lub śmietanka.
Jak rośnie limonka kaffir?
Limonka kaffir, znana również jako citrus hystrix, to cytrusowe drzewo, które pochodzi z rejonów Azji Mniejszej. Roślina ta dorasta średnio do 3-5 metrów wysokości i jest pokryta kolcami. Wyjaśnia to jej łacińską nazwę gatunkową – hystrix, co oznacza jeżozwierza. Limonka kaffir rośnie w temperaturze od 16 do 30 stopni Celsjusza i nie znosi chłodu (nie może rosnąć w temperaturze poniżej 13 stopni Celsjusza).
Sprawdź, co to jest kumkwat
Jakie właściwości mają owoce limonki kafir?
Owoce limonki kafir zawierają wiele substancji, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Dzięki dużej zawartości wody i soli mineralnych, picie napojów na bazie limonki kaffir przyczynia się do alkalizacji organizmu, przywracając mu równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki temu regularne spożywanie limonki kaffir może zapobiegać takim chorobom jak reumatyzm czy osteoporoza, a także zmniejszać częstotliwość migren i łagodzić stany depresyjne.
Substancje zawarte w kaffirach wzmacniają naturalną odporność organizmu, przeciwdziałają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego (m.in. miażdżycy), wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze.