Świeżo ścięte tulipany z ogrodu lub przyniesione z kwiaciarni to piękna ozdoba wnętrza, ale żeby cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Dzięki kilku trikom przedłużymy świeżość kwiatów nawet o kilka dni. Poradzimy, co zrobić, żeby tulipany stały dłużej w wazonie.
Spis treści
Jak długo trzymają się tulipany?
Tulipany w wazonie mogą trzymać się od 7 do 14 dni, a nawet dłużej, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zapewnić tulipanom optymalne warunki i przedłużyć ich życie w wazonie.
Sprawdź, czy tulipany są trujące dla kotów
Co zrobić, żeby tulipany stały dłużej?
Oto kilka prostych zasad, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się pięknymi tulipanami w wazonie przez dłuższy czas:
- Przycinamy łodygi. Przed umieszczeniem tulipanów w wazonie skracamy łodygi o około centymetr za pomocą ostrych sekatorów lub nożyc ogrodowych. Zrobienie czystego cięcia pozwoli roślinom na lepsze wchłanianie wody.
- Odpowiedni wazon. Wazon powinien być czysty i najlepiej wykonany z przezroczystego szkła. Dzięki przezroczystym ściankom łatwiej jest kontrolować poziom wody w wazonie. Unikamy zbyt wysokich i szerokich wazonów, gdyż tulipany mają tendencję do pochylania się ku światłu. Wybieramy wazon, w którym łodygi będą stanowiły mniej więcej 2/3 wysokości całego wazonu.
- Chłodna woda. Nalewamy do wazonu chłodną wodę. Ciepła woda może przyspieszyć więdnięcie kwiatów. Końcówki łodyg muszą być całkowicie zanurzone.
- Domowa “odżywka”: Do wody w wazonie możemy dodać kilka produktów, które pomogą wydłużyć świeżość kwiatów:
- cukier (łyżeczkę na litr wody) – będzie stanowił dla kwiatów źródło pożywienia,
- miedzianą monetę – działa bakteriobójczo, spowalniając rozwój mikroorganizmów w wodzie, które przyczyniają się do gnicia łodyg i psucia się kwiatów,
- wybielacz – kilka kropel wybielacza zapobiegnie rozwojowi bakterii,
- specjalną odżywkę do kwiatów ciętych – zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odżywka zazwyczaj zawiera cukier, a także inne składniki odżywcze i regulatory kwasowości wody, które wspomagają świeżość kwiatów.
- Zmiana wody. Woda w wazonie powinna być wymieniana co 2-3 dni. Każdorazowo dokładnie myjemy wazon przed wlaniem świeżej wody.
- Przycinanie łodyg. Przy okazji wymiany wody można ponownie przyciąć łodygi o około pół centymetra, ścinając je pod skosem, co zwiększy powierzchnię absorpcji wody.
- Odpowiednie warunki. Ustawiamy tulipany z dala od bezpośredniego światła słonecznego i przeciągów. Bezpośrednie słońce może sprawić, że kwiaty szybciej zwiędną. Przeciągi mogą doprowadzić do przesuszenia kwiatów. Nie stawiamy tulipanów w pobliżu miski z owocami. Owoce wydzielają etylen, który jest gazem przyspieszającym dojrzewanie i starzenie się roślin, w tym również kwiatów ciętych.
Co zrobić, żeby tulipany się podniosły?
Niestety, jeśli tulipany są bardzo zwiędnięte, może być już za późno, aby je uratować, natomiast jeśli dopiero zaczęły opadać, możemy je ratować. W tym celu możemy zastosować następujące metody:
- przycinamy łodygi i wymieniamy wodę,
- zraszamy rośliny atomizerem,
- dodajemy cukier do wody,
- zanurzamy końcówki łodyg w ciepłej wodzie,
- owijamy dolne części łodyg wilgotną gazetą i pozostawiamy na godzinę.
Czy tulipany rosną po ścięciu?
Tak, większość odmian tulipanów nadal rośnie nawet po ścięciu. W zależności od odmiany, łodyga może wydłużyć się nawet o 10 cm. To dlatego czasami tulipany w wazonie potrafią pochylić się lub oprzeć o inne kwiaty.